Wpis z mikrobloga

Nvidia to jest syf jakich mało. Za każdym razem gdy chcę zainstalować ich #!$%@? sterownik (lata doświadczeń) to dostaję czarny ekran z mrugającym kursorem (niezależnie od distro). Muszę wtedy instalować trupa zwanego "bumblebee", przypominać sobie albo przeszukiwać internet jak się konfiguruje bumblebee pod aktualny sterownik, grzebać w configu, odwalać jakieś wygibasy przez prime-select, zrobić reboot i mieć nadzieję, że grafika wstanie. I na końcu #!$%@? co?


Dziękuję pan nvidia za najbardziej #!$%@? i niewspierające żadnych otwartych standardów oraz niekompatybilne z niczym sterowniki.

#linux #nvidiafuckyou
Kryspin013 - Nvidia to jest syf jakich mało. Za każdym razem gdy chcę zainstalować ic...
  • 29
  • Odpowiedz
@Kryspin013: aktualnie mam GTX 750 - nie mam takiego problemu, z 450 też nie miałem. Z AMD/ATI 6770 - tak, za każdym razem, musiałem się logować z konsoli 1 - odpalać inicjalizację konfiguracji, dopiero działało.

Aktualnie mam zainstalowane "nvidia-driver-418", działam na #ubuntu
  • Odpowiedz
@John_archer: Na linuksie zazwyczaj mam tak, że sprzęt mogę sobie podłączyć nawet w instalatorze i będzie on działał. Niestety istnieją firmy z #!$%@? mózgowym jak nvidia, rzucające wszystkim w okół kłody pod nogi.

@grzemach: Pokaż config bumblebee i/lub opisz metodę w jaki to konfigurowałeś. Dopisywałeś moduły do /etc/modprobe.d ?
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kryspin013: w Ubunt, klikam na wszystko. Nie chce mi się bawić w konfigurację ręczną.
Nawet nie wiem czy mam bumblebee.

W aktualizacjach jest zakładka odpowiadająca za sterowniki dodatkowe - tam wybieram który sterownik i działa.

Teraz już idę spać, komputer wyłączyłem. Jutro mogę Ci więcej napisać. Ale to jest jedna z zalet Ubuntu :)
  • Odpowiedz
w Ubunt, klikam na wszystko. Nie chce mi się bawić w konfigurację ręczną.

Nawet nie wiem czy mam bumblebee.


@grzemach: no to bierzesz udział w dyskusji nawet nie mając pojęcia o co w niej chodzi ()
  • Odpowiedz
napisz własny sterownik ¯_(ツ)


@stefan_pmp: chciałbym ale tak się składa, że nvidia nie udostępnia żadnej dokumentacji na temat ich sprzętu ¯\(ツ)_/¯

Z tego samego powodu także utrudniają znacząco pracę społeczności nad otwartymi driverami, które pod względem działania są super ale potrzebujesz jakiejś gówno zamkniętej tehcnologi nvidii do obliczeń (albo bo patenty) to już dupa.
  • Odpowiedz
Tak sam nie rusza mnie init vs systemd - ma działać, mam dodać aplikacje które chcche do start i tyle. A czy zrobię to w taki czy inny sposób (filozofię) - nie rusza mnie to :)


@grzemach: Dobra tldr bo widzę, że nigdy nie przeczytasz ze zrozumieniem. Na moich dwóch konfiguracjach z nvidią automatyczna instalacja sterownika nigdy nie działała w ogóle na żadnym distro.
  • Odpowiedz
Za każdym razem gdy chcę zainstalować ich #!$%@? sterownik (lata doświadczeń) to dostaję czarny ekran z mrugającym kursorem (niezależnie od distro)


@Kryspin013: Jaki laptop? Ja miałem tak na początku z MSI GE72 6QD. Wystarczyło poszukać rozwiązania w sieci.
Dawno temu już zrezygnowałem z bumblebee ze względu na sztuczki jakie musiałem robić żeby odpalić gry na steamie, albo w Wine. Teraz używam normalnie natywnych + suse-prime(soft do przełączania NVidia <->Intel). Niestety
  • Odpowiedz
albo jak już działa to działa bardzo źle.


@Kryspin013: Za to to od AMD to działa porządnie XD
Pierwsze co się robi to instrukcje na Archu jak odpalić drugą grafikę, bo nawet skryptów leniwym kutachom się nie chciało robić

Niech dostawcy DE robią!
  • Odpowiedz
@fervi: siedzę już 1,5h próbując odpalić to gówno, wiesz?

Skończyłem na tym, że przy próbie załadowania drivera nvidii całkowicie tracę kompozycję ekranu i mam jakieś 1-2 fps na pulpicie - dalej bez załadowanej grafiki nvidii z informacją, że nie da się załadować sterownika i #!$%@?.

Więc mimo wszystko wolałbym ręczną ale działającą konfigurację. Potrzebuję jedynie załadować moduł obliczeniowy nvidii. Z poziomu amd jak i intela działa to z kopa.
  • Odpowiedz
@Kryspin013: Ja bym wolał by AMD zamiast #!$%@?ć jak wspiera Linuksa - zrobił to porządnie. Tak po prostu. Instalujesz, wgrywasz pakiet i masz wszystko działające.
  • Odpowiedz
@Kryspin013: Czarny ekran masz jak nie dodasz Nouveau do blacklist po instalacji sterowników własnościowych. Najlepsze rozwiązanie to instalacja Ubuntupodobnego czegoś gdzie zamiast bumblebee jest nvidia-prime w którym ustawia się używane GPU intel/nvidia i jedyna wada to to, że przy zmianie GPU musisz się wylogować i zalogować ponownie.
  • Odpowiedz
Ja bym wolał by AMD zamiast #!$%@?ć jak wspiera Linuksa - zrobił to porządnie.


@fervi: Bo ty dalej nie ogarniasz, że to nie od amd zależy tylko od freedesktop czy kto tam się tym zajmuje.

Czarny ekran masz jak nie dodasz Nouveau do blacklist po instalacji sterowników
  • Odpowiedz