Wpis z mikrobloga

nie rozumiem i nie jestem w stanie zaakceptowac #monogamia #malzenstwo jako konstrukt rozumiem ze ktos wymylisli zeby dzieci byly wychowytwane w bezpiecznym domu ale z punktu morzysci jednostki a nie gatunku to duzo korzystniej jest doswiadczac uciech z #plodnajulka 20lvl z #roksa co chwile inna niz robic to caly czas z ta sama grazyna lvl 35.
Naprawde nie jestem w stanie sobie wyobrazic siebie w takim monogamicznym piekle, ale doceniam ze inni potrafia - inaczej nie bylo by ludzi, i tak ludnosc polski caly czas spada
  • 9
nie rozumiem i nie jestem w stanie zaakceptowac #monogamia #malzenstwo jako konstrukt rozumiem ze ktos wymylisli zeby dzieci byly wychowytwane w bezpiecznym domu ale z punktu morzysci jednostki a nie gatunku to duzo korzystniej jest doswiadczac uciech z #plodnajulka 20lvl z #roksa co chwile inna niz robic to caly czas z ta sama grazyna lvl 35.


@depresso: każdy gatunek jest nieco inaczej zaprogramowany, ale ogólna zasada u większości dużych zwierząt jest
@haes82: monogamia to wytwór bardziej cywilizacyjny niż religijny (ale powstały w tym okresie w którym jedno było równzoznacze z drugim). Należy się zastanowić, czy stanowi najlepsze rozwiązanie? Sytuacja gdy 1 samiec ma dostęp do xx kobiet, a xx samców do 1 kobiety generuje napięcia i przemoc. Czy stać nas na to, by swoją życiową energię marnować na uganianie się za stadem samic i walką ze stadem samców? Czy może gwarancja partnera
@depresso: nikt nie neguje hipergamii kobiet i pociągu mężczyzn do poligamii, taka jest natura człowieka. Ale człowiek gdy zaczął przechodzić z etapu zwierzęcia stadnego do organizowania się na sposób cywilizowany - nałożył na swoją naturę kulturalny kaftan monogamii. Gdyby starożytni Egipcjanie mieli uganiać się za kobietami, nie mieliby czasu budować irygacji, świątyń, uczyć się pisma. Zauważ, że starozytni chłopi egipscy praktykowali monogamię.