Wpis z mikrobloga

Czy w dzisiejszych czasach w większości zastosowań Core 2 quad q6600 sprawuje się lepiej niż core 2 duo e8400? Znalazłem jedynie informacje z dawnych lat, że cztery rdzenie nic nie dają, bo mało programów je wykorzystuje. Jak jest dzisiaj?
#komputery #core2quad #informatyka
  • 13
@sketel: Takiego #!$%@? nasłuchałem się w 2009 roku kupując komputer, a od jakoś tak 2011 roku 4 rdzenie to dobrze mieć do czegokolwiek. A ty w 2019 wyskakujesz z takim pytaniem xD 2020 to będzie rok 6 rdzeni.
@Norskee: @saper_vodiczka: @ryyj: @CrisPell: Wymieniłem niedawno core 2 duo e6300 na core 2 quad q6600 i zauważyłem, że na przykład gmail się dużo szybciej otwiera, facebook chodzi płynniej oraz chodzą filmiki youtube w hd 1080p mimo braku karty z akceleracją. Oczywiście pod linuxem. Zaciekawiło mnie na ile jest to wpływ czterech rdzeni a na ile wpływ wyższej częstotliwości taktowania i większego cachu.
@Norskee: @saper_vodiczka: @ryyj: @ryyj: @CrisPell: @Philosohero: W linuxie odnalazłem funkcję wyłączania poszczególnych rdzeni.

http://www.upubuntu.com/2011/09/how-to-disable-cpu-core-on-ubuntudebian.html

Dzięki temu udało mi się sprawdzić jaką różnicę daje to, że mój procesor czterordzeniowy. Okazało się, że na youtube różnica jest znaczna. Ten filmik na dwóch rdzeniach chodzi najwyżej przy 480p, a przy czterech rdzeniach działa w hd 1080p z niewielkim przycinaniem się.
https://www.youtube.com/watch?v=1La4QzGeaaQ
Wymieniłem niedawno core 2 duo e6300 na core 2 quad q6600 i zauważyłem, że na przykład gmail się dużo szybciej otwiera,


@sketel: używasz produktów traktowanych dzisiaj jako elektrozłom, na paroletnim i5 (który już też dziś kosztuje grosze), ten film odtwarza się (pod windowsem) płynnie, bez utraty klatek w 4k60fps (czyli pod 4x większym obciążeniem niż fhd), a z przycięciami w 8k60fps (czyli 16x większym obciążeniem niż fhd).

To czysto akademickie rozważania,
IPC między samym C2D i C2Q też na tyle mało się różni, że tam gdzie da się zastosować wiele wątków tam 4 rdzenie będą szybsze.


@Atreyu: No i okazało się, że nawet youtube wykorzystuje 4 rdzenie, a w 2009 roku wszyscy odradzali core 2 quad, że niby tylko do niektórych zastosowań takich jak obróbka grafiki 4 rdzeni się używa.

ten film odtwarza się (pod windowsem) płynnie, bez utraty klatek w 4k60fps