Wpis z mikrobloga

Ciekawostka z Płocka:

Jeśli ktoś z Was mieszka lub mieszkał przy ulicy Jana Kochanowskiego, to pewnie to, co teraz wyjawię, będzie nie lada sensacją. Otóż, czy zdajecie sobie sprawę, iż patron tej ulicy to nie ten słynny poeta, autor fraszek i trenów, tylko... płocki rewolucjonista o imieniu i nazwisku JÓZEF MICHALSKI. Poważnie!!! Taką informację znalazłem w książce (albumie) "Płock. Ulicami tysiącletniego miasta" autorstwa Jana Bolesława Nycka, Małgorzaty Debich i Romualda Ziółkowskiego. I ci właśnie ludzie wyjaśniają, kim to był niejaki Jan Kochanowski vel Józef Michalski: "JAN KOCHANOWSKI (1885 - 1907), rewolucjonista. Właściwe nazwisko Józef Michalski. Używał też pseudonimu Kamil. Nie pochodził z Płocka. Do miasta i pobliskiego okręgu skierowany został przez Wydział Bojowy Polskiej Partii Socjalistycznej jako instruktor. Znany był z odwagi i energii. W Płocku zakonspirowany został jako pracownik zakładu fotograficznego. Jego zadaniem było skonsolidowanie rozbitej organizacji PPS oraz wykrycie zdrajców i prowokatorów z carskiej ochrany. Mimo dokładanych starań, celu tego Jan Kochanowski nie zdołał osiągnąć. Zginął 6 sierpnia pod Staroźrebami, zabity przez żołnierzy carskich podczas ataku na furgon pocztowy. Pochowany na cmentarzu w Płocku przy Alejach F. Kobylińskiego". Jak dla mnie, jest to skandal, że taki człowiek ma w naszym mieście ulicę i to - zdaje się - jedną ze znaczących. I pomyśleć, że nie tak dawno była dekomunizacja i były nadawane nowe nazwy niektórych ulic. Co prawda Jan Kochanowski vel Józef Michalski komunistą nie był, ale i tak nazwa ulicy, której patronuje, jest fałszywa i wprowadza w błąd. I tu jestem osobiście bardzo zawiedziony nie tyle indolencją władz Płocka, co kompletną nieobecnością Towarzystwa Naukowego Płockiego (to chyba właśnie Towarzystwo winno zajmować się szeroko pojętą historią i winno ją propagować). Jestem ciekaw, co powiedzą na to wszystko ci, którzy - jak zaznaczyłem na wstępie - mieszkają lub mieszkali przy wspomnianej ulicy.

  • 3