Wpis z mikrobloga

Witajcie, od jakiegoś czasu uczę się JS'a, aktualnie skończyłem ten kurs: https://www.udemy.com/the-complete-javascript-course/learn/lecture/5880878?start=0#questions i zaczynam czytać "You Don't Know JS", żeby trochę usystematyzować wiedzę.
W samym Vanilla JS czuję się nawet pewnie, dobrze mi się pisze i lubię to, ale nie wiem za bardzo, w którą stronę teraz iść. Zastanawiam się czy, ćwiczyć dalej VanillaJS, czy może zacząć uczyć się jakiegoś frameworka/biblioteki? Myślałem nad Reactem, ale boję się, dopóki nie znam czystego js'a naprawdę dobrze, to wchodzenie w Reacta będzie nieodpowiednie.
#programowanie #javascript
  • 12
@Dajlaxx: Wydaje mi się, że tak :D Jeśli chodzi Ci o klasy w ES6, prototypy i prototype chain w ES5 to tak.

@Drew: this i prototype chain znam, wiem jak działają, czym się różni this w funkcjach strzałkowych i w function statements i expressions itd.

@secret_passenger: no właśnie sam nie wiem, czytałem różne porównania i chyba najbardziej przemawia do mnie React. Ogólnie boję się trochę, że jak zacznę Reacta,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@craig_88: spokojnie, niczego nie zatracisz. musisz i tak zacząć jakiegoś frameworka używać.
w Angularze polecany jest TypeScript, więc co myślisz że ludzie zatracają umiejętność programowania w JS?

mam dla Ciebie propozycję - wymyśl sobie jakiś prosty problem. i spróbuj go napisać w Angularze, Reactie i Vue. Byle to było coś bardziej sensownego niż todo :-)
porównaj nie tyle jak Ci się pisze (to też) ale jak wygląda projekt, co do Ciebie
@secret_passenger: no właśnie zastanawia mnie to, czy specjalizując się w JS trzeba być ekspertem od HTML/CSS? Bo te warstwy mnie średnio zachęcają, z kolei programuje mi się świetnie. Swoją drogą nad TypeScriptem też się trochę zastanawiałem, żeby zacząć coś w nim pisać, ale chyba lepiej zacząć najpierw od jakiegoś frameworka
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@craig_88: to niestety działa tak że dobrze znać trzeba HTML, CSS też musisz jakoś ogarnąć, bo kto będzie to robił? w dużych firmach są czasami ludzie specjalizujący się w CSS właśnie, ale to większe firmy.

jak wybierzesz Angulara to TypeScript jest super mocno promowany. niby można pisać w Angularze w czystym JS, ale szczerze nie widziałem projektu w Angularze 2+ nie podanego w TypeScript. zresta... prawdę mówiąc TypeScript zaczyna być taki
@secret_passenger: cześć, przyszło mi do głowy pytanie, jaka jest różnica, między softwere engineer, albo softwer developer a np. front-end developerem? Ostatnio usłyszałem od kogoś, że jest w firmie tytułowany software engineer, programuje w JS i zaczyna coś robić w VUE.js. Czy te tytuły są stosowane naprzemiennie?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@craig_88: w Polsce software engineer i software developer to bez znaczenia. w krajach anglosaskich jest różnica - engineer jest bardziej poważany. to powinny być osoby a formalnym wykształceniem.
software developer to po prostu programista.

front-end developer mówi o tym że to programista specjalizujący się tylko w technologiach związanych z budową warstwy UI w aplikacjach webowych (czyli HTML, CSS, JavaScript może TypeScript, jakieś framworki może Angular może Vue, może biblioteka React... może
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jestemmimas: ale engineer nie musie być od razu full stackiem. to raz. dwa - może jest full stackiem, ale pisze backend w Pythonie?

tytułt zawodowe, czyli software engineer i software developer, Tak jak tytuły związane z rolą czyli architect, team lead/tech lead to jedno. a informacja w czym ten ktoś aktualnie programuje (albo w przypadku pm-ow jakiego frameworka Agile badz jakiej metodyki używa) to jest informacja dodatkowa.
jedno z drugim się