Wpis z mikrobloga

Ktoś jest zorientowany w temacie budowy garażu "na zgłoszenie" w granicy działki, szczególnie w przypadku działki węższej niż 16 metrów?

Rozważam budowę garażu wolnostojącego poniżej 35 m.kw. i chciałbym to zrobić "w granicy działki" (tj. przy samym płocie / zamiast płotu). Patrząc na przepisy "ogólne" musiałbym zachować 3m odstępu od granicy działki, ale w przepisach jest taki oto fragment:

Od tych zasad jest jednak kilka wyjątków. Można postawić garaż w granicy działki lub co najmniej 1,5 m od niej:

- jeśli pozwala na to plan miejscowy zagospodarowania,

- gdy działka ma nie więcej niż 16 m szerokości,

- jeśli długość garażu nie przekracza 6,5 m (wymiar wzdłuż granicy), a wysokość garażu jest nie większa niż 3 m.


Jeśli dobrze rozumiem, te wyjątki są "rozłączne" (tzn. każdy jeden pozwala na budowę - nie muszą wystąpić one wszystkie razem), więc przy założeniu, że moja działka ma poniżej 16 metrów szerokości, mogę wybudować garaż o długości PRZEKRACZAJĄCEJ 6.5m w granicy działki? Czy źle rozumiem?

Drugie pytanie: Czy "w granicy działki lub co najmniej 1,5 m od niej" oznacza to, co myślę że oznacza? Tzn. że mogę postawić garaż albo równo w granicy działki (w uproszczeniu: zamiast płotu) LUB muszę się odsunąć od płotu o co najmniej 1.5m? Tzn. nie mogę postawić go np. 50 cm od granicy działki, zostawiając tylko mały pasek ziemi na posadzenie jakichś roślin (żeby nieco "zasłonić" ścianę garażu)?

Będę wdzięczny za rozjaśnienie tych wątpliwości :-)

(żeby była jasność - planuję się w tej kwestii dogadać z sąsiadem, żeby nie zrobić mu "niespodzianki" i nie przewiduję problemów, bo żyjemy w zgodzie, ale chciałbym wiedzieć co mówią przepisy, żebym wiedział, czy - pół żartem, pół serio - mam rozmawiać z sąsiadem z pozycji "słuchaj pan, będzie zrobione tak", czy też może "szanowny sąsiedzie, dobrodzieju, sprawę mam" ;-) )

#budownictwo
#budowadomu
#budujzwykopem
#prawobudowlane

źródło: https://building-companion.pl/blog/artykuly/po-budowie/kto-i-kiedy-moze-wybudowac-garaz-bez-pozwolenia/
  • 3
  • Odpowiedz
@Regis86: Wszystkie te warunki muszą być spełnione (jeśli nie ma miejscowego planu dla twojej działki to ten oczywiście odpada), a co do lokalizacji - tak, albo w granicy albo 1,5m od niej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@aksal89: Dzięki za odpowiedź, to trochę kiepsko, bo liczyłem, że może zmieszczę tam jeszcze pomieszczenie gospodarcze :P

A potrafisz mi powiedzieć co oznacza taka informacja odnośnie planu? Czy to oznacza, że planu nie ma i nie będzie, czy coś innego? Jestem zupełnie zielony w temacie, nie wiem jak wygląda procedura uchwalania takich planów, czy je się "odnawia" itp.
Regis86 - @aksal89: Dzięki za odpowiedź, to trochę kiepsko, bo liczyłem, że może zmie...

źródło: comment_jIPfLc8H9RBhOFwykZR3FAjNXlyPemWc.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Regis86: Podejrzewam, że po prostu aktualny plan jest w przygotowaniu (i znając życie jeszcze kilkanaście lat tak będzie). Najprościej będzie podejść do urzędu miasta, czy gminy i podpytać. Jeśli nie ma planu, to składasz wniosek o warunki zabudowy.
  • Odpowiedz