Wpis z mikrobloga

#dom #budujzwykopem #budowadomu #budownictwo

Cześć Mirasy. Razem z różową podjeliśmy dość odważną decyzję, że zamiast kupować mieszkanie za 1,2-1,4 mPLN, lub budować dom w okolicach Warszawy za podobną kwotę, to pobudujemy się na ziemi, którą mam 70 km od Warszawy. Chcę Was (ludzi, którzy budowali swoje domy lub mają o tym dobre pojęcie) o kilka spraw:

1. gotowe projekty: e-domy.pl (https://www.e-domy.pl/e-114.html?niewielki-dom-parterowy&idk=all) vs murator (https://projekty.muratordom.pl/projekt_swiatla-miasta-wariant-i,3371,0%2C0.htm?q=m225&t=&v=1) oba domy o powierzchnii około 100 metrów - dlaczego między projektami jest taka różnica w kosztorysie (400 vs 150 tys)? Czy to po prostu różnica w jakości materiałów itd.

2. jak to jest z przekształceniem działki rolnej w budowlaną, jak wyglądają sprawy z pociągnieciem kanalizacji, prądu i wody, jeżeli NIE MA TYCH MEDIÓW W POBLIŻU (najbliższy dom z kanalizacją około 500 metrów)

3. jak najlepiej grzać dom? pewnie są różne szkoły.. chodzi oczywiście o to, żeby było tanio i możliwie bezobsługowo
  • 21
1. gotowe projekty:


@Lqsn: Róznica w cenie - ten pierwszy w stanie surowym kosztuje 250k a ten drugi 150k Drugi jest droższy bo jest bardziej skomplikowana bryła i dużo wiekszy skomplikowany dach moim zdaniem to jest kluczowe dla ceny.

Punkt drugi nie wiem

punkt 3 jesli to możliwe to najwygodniejsze jest przyłącze gazowe jesli takowe istnieje, jesli nie to piec na Pellet, Ekogroszek coś w tym stylu ze sterownikiem, piec zasypujesz
@Lqsn: 1. Patrzac na stronie to 400 jest z wykoneczniem, 150 to stan surowy zamkniety (gole sciany i podlogi)
2. Na wsi pod Wawa mielismy problem z gazem, trzeba bylo podciagnac sporo (nie pamietam ile dokladnie), ale koszt przedluzenia i przylaczenia 2500 zlotych, dziala budowlana
3. Grzalismy weglem, weglem z podajnika i gazem. Wszedzie do tego kominek na drewno opalowe. Gaz wychodzi porownywalnie jak wegiel, a komfort o niebo lepszy -
@Lqsn: 2) prąd to na lajcie w cenie 1-2k ci podłącza. Kanaliza gorzej, ale tutaj poradzisz sobie jakaś przydomowa oczyszalnia. Woda tez duże koszta przyłącza. Taniej wyjdzie studnia -120-150 pln za metr.
@Lqsn:
1. Idz do architekta, powiedz ile masz kasy na projekt i wykonanie. Gotowy projekt i tak Ci musi arch + konstuktor podbić, dostosować.
2. Odrolnienie najczesciej dziala tak ze skladasz wniosek o wydanie warunkow zabudowy jak ci dadza to masz odrolnienie. Problem pojawia sie w momencie jak masz dzialke objeta planem miejscowym i tam jest zapis o tym ze tu maja byc grunty rolne. Cos tam jeszcze maja w prawie
@Ponczo88: dzięki, nie wiem czy znalazłem to, co miałeś na myśli ale przeczytałem coś podobnego i wiem już, żeby zmniejszyć projekt i olać piękne elewacje. Czy budowałeś sam dom? jak współpraca i jakość wykonawców?

@leftfinger: ok zapamiętam - jak najmniej skomplikowany dach. A coś słyszałeś o "pompie ciepła"? jest takie hasło do wyszukania "dom bez rachunków" tam o tym dużo piszą, ale ja się nie znam.. Czy budowałeś sam dom?
@Lqsn: pracowałem przy hydraulice i wykończeniach, ale z pompami ciepła nie mam styczności, ale jest opcja żeby podłączyc pod to instalacje ogrzewania podłogowego. Ja głownie robiłem ogrzewanie podłogowe i mówiąc szczerze teraz to sie robi wszędzie, nawet w budynkach uzyteczności publicznej, zdażało sie kłaść nawet na salach gimnastycznych - podłogówka jest najbardziej estetyczna ( nie masz grzejników), łatwo sie steruje takim ogrzewaniem i ma te zalete że nie musi byc wysokiej
@Lqsn: Jak wodę masz na 40 metrach to imo zwykle filtry + badanie wody do sanepidu dwa razy w roku i z bogiem sprawa. Jak masz pieniążki to stacja uzdatniania za 5k i jesteś bohaterem. Znajomi nie maja stacji i żyją, chwalą.
@Lqsn: Sam nie budowałem, ale wszyscy wokół mnie albo budują sie albo zrezygnowali z tego bo mało opłacalny biznes... wiec narzekań od budujących sie nasłuchałem od groma:)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dzazzio: a bo myślałem że to dajesz na zasadzie takiej jak papę jako hydroizolacyję i robisz nowa wylewkę która nie przepuści wody. Zapoznam się z tematem dzięki :)
@Lqsn: U nas robotnicy wylali beton nie tam gdzie trzeba, pokruszyli trochę płytek, był duży problem ze skompletowaniem ekipy do wykończenia dachu. Dużo pieniędzy, dużo więcej niż zakładał projekt poszło na okna i kuchnię. Do dzisiaj nie mamy skończonego płotu, a mieszkamy już ponad 5 lat. Ogólnie wydaje mi się, że przed całkowitą koniecznością dorzucenia do budżetu się nie da zabezpieczyć. Możesz budować sam, żeby ograniczyć ryzyko partactwa, ale i tak
to pobudujemy się na ziemi, którą mam 70 km od Warszawy


@Lqsn: ale nie będziecie tyle dojeżdżać codziennie w obie strony bo praca będzie bliżej domu?
@Lqsn: Teoretycznie odpowiada, praktyka bywa różna, stratę materiałów sobie odbijesz bez problemu, gorzej z wynikającymi z tego przestojami i, u nas przynajmniej, koniecznością zatrudnienia nowej ekipy, bo trochę emocji było.
@bajcik: raczej będziemy. Poza godzinami szczytu 1h 15 min drogi. Godziny pracy zostaną przesunięte z 9 rano na 8 albo na 10, żeby uniknąć korków