Wpis z mikrobloga

#komputery
Mirki pomocy. Zamieściłem też post na elektrodzie ale mnie jeszcze nikt nie zyebał :D Wracając do meritum.

Płyta ASUS RAMPAGE III EXTREME, ram 6x4GB 1600, CPU x5690, GTX 1060. Dysk systemowy 2xSSD w RAID0 na interfejcie SATA2, drugi pojedyncze SSD w trybie AHCI na SATA3. Zasiłka LC-Power 1200W. CPU chłodzone wodą, na mostkach dodatkowe wentylatory i bardzo przewiewna obudowa.

Płytę mam ok miesiąca i do tej pory pracowała bez najmniejszych zastrzeżeń. Przedwczoraj po włączeniu komputera system (win10) ładował się bardzo długo (zazwyczaj poniżej 5s). W końcu wstał ale jego responsywność była zdecydowanie poniżej tego jaka była do tej pory. Sprawdziłem transfery z macierzy RAID i z wcześniejszych ~550MB/s było zaledwie 120MB/s. Uznałem że coś może być z softraidem więc podpiąłem nowy dysk SSD i zainstalowałem system na kontrolerze w trybie AHCI. Instalacja bezproblemowa jednak nadal coś za wolno. Sprawdziłem transfery z dysku i minimalnie przekraczają 100MB/s gdzie na chłopski rozum powinny mieć w granicy 250mb/s przy sata2 i ~400mb/s na porcie sata3 (kiepska implementacja sata3 na x58). Wygląda to zupełnie jak by padło DMA bo przy obciążeniu dysku procek zdecydowanie za mocno dostaje w kość. Benchmark wydajności CPU bez zmian ale jak testowałem grafikę benchmarkiem Unigine Superposition to z wcześniejszych ~9000plk mam teraz ~6600pkt. Wymieniłem pamięci z 2133MHz na 1600 i nawet na jakieś trupy 1333, CPU z X5690 na X5687 i na starego W3550 nadal bez zmian. BIOS do ustawień domyślnych, upgrade/downgrade BIOSu włącznie z nieoficjalnym S22 z overclockers.net i wciąż bez bez zmian. Wykluczam problem po stronie windowsa bo na Linux Mint z pena w trybie Live pod hdparm mam w zasadzie takie same transfery jak pod Win7/10 przy zdecydowanie zbyt dużym obciążeniu CPU.
Jakieś pomysły?
  • 4