Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Uszanowanie, piszę to wyznanie ze względu na to, że mógłbym być rozpoznany przez znajomych. Jestem Java Developerem z kilku letnim doświadczeniem i ostatnio dostałem za zadanie rekrutować juniorów w kolejnych etapach rekrutacji. W skrócie - korporacja w której pracuje zawarła kilka grubych umów z dużymi, zagranicznymi firmami i według szacunków będziemy musieli zrekrutować dodatkowo około 100 programistów w ciągu 2 lat (juniorzy, regularzy, seniorzy itd). No i tu się rodzi problem, bo o ile stawki i wynagrodzenie oferujemy naprawdę dobre to po prostu na rynku strasznie brakuje programistów z doświadczeniem min. 3 lat w danej technologii. Zatrudniamy ile się da seniorów i midów, ale nie damy rady zapełnić nimi luki i niestety (spamujemy ofertami gdzie się, przychodzą ludzie, zatrudniamy, ale dalej jest ich za mało) musimy zrekrutować trochę juniorów już teraz, którzy w rok-dwa musieliby stać się midami.

No i tutaj zaczynają się schody. Wystawiamy ogłoszenie, w miesiąc przychodzi od 600 do 800 CV i jak tutaj teraz wyłowić dobrego juniora? Na początku postępowaliśmy klasycznie jak wiele innych firm - czyli absolwent informatyki/technicznego kierunku lub student ostatniego roku itd, resztę odrzucamy. Takie rozwiązanie pozwoliło nam wyłowić kilka perełek, ale dalej jest nieefektywne. Więc zaczęliśmy dawać szansę każdemu - próbowaliśmy różnych metod np: dawać większe zadanie do rozwiązania w tydzień (przewidziane na ok 40 godzin) to mało kto to rozwiązywał(a nawet jak rozwiązywał, to często źle albo rozwiązywał ktoś inny, bo potem na rozmowie dana osoba nie potrafiła wytłumaczyć dlatego zadanie w taki sposób a nie inaczej). Potem zamiast zadania domowego dawaliśmy kilka zadań algorytmicznych z codility na rozmowie ale to też było bez sensu, bo niektórzy tak jakby wykuli teorię i robili tylko te zadania, a przy praktyczniejszych rzeczach nie mogli sobie poradzić.

Inną kwestią jest też stawka, ponieważ jeżeli chodzi o stawki dla regularów i seniorów to jesteśmy w stanie dobrze zapłacić za współpracę w zależności o umiejętności. O tyle dla juniorów mamy ustalone widełki 2500-3500 netto, bo zarząd woli więcej zapłacić po prostu midom i seniorom, żeby nie uciekli do konkurencji. No i czasami jak trafił się jakiś rokujący junior to rzucał stawkami typu 5000-6000 na rękę, a nawet więcej (bez żadnego doświadczenia w branży, odbytego stażu czy praktyk)

Pytanie jest takie - czy istnieje jakaś dobra, sprawdzona metoda jak wyłowić rokującego juniora spośród kilkuset mizernych kandydatów? Próbowaliśmy różnych metod i kilka osób udało się zatrudnić, ale również wiele rozmów było nie potrzebnych, idzie nam to strasznie powoli bo ciężko przyglądać się dokładnie każdemu spośród kilkuset kandydatów

#programowanie #pracait

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: Nie siedź w domu w ferie i w wakacje
  • 25
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AnonimoweMirkoWyznania: każda firma ma w tej chwili problem, przed wakacjami mogliście ogłaszać się z płatnym praktykami na studentów it, z tego po 2 miesiącach można byłoby już kilku mocno sprawdzić. Możecie też zrobić tournee po konkurencji na l8nkedin/goldenline/inne i im podkupic ludzi. Kolejny sposób to wyoutsourcowac projekt a po powiedzmy pół roku kupić zespół ;)
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: zadanie na 40h? #!$%@?, chyba sie jednak do tego nie nadajecie XDD. Zobacz czy umie rozwiązać 3 logiczne zadania, zarzuc pytanie o jakieś podstawy i junior - reszty sie nauczy. Zobacz jak sie rekrutuje w google czy innych firmach dodaj deltę #!$%@? bo deficyt i... dawać szansę i tyle lel, bo nie dasz rady tyle ludzi zrekrutować ile zakładasz jak wszystko Ci przeszkadza xD
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Krótkie zadanie z deadlinem. Od otwarcia linka z zadaniem powiedzmy 4h na rozwiązanie. Tylko zadanie, musi być naprawdę dobrze opisane, ktoś po przeczytaniu od razu powinien wiedzieć co ma robić.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Przecież z zasady ktoś dobry jest lepszy niż średnia więc ciężko wam będzie znaleźć. Jak dla mnie imo to sito przez zadanie praktycznie nie żadne codility, tylko np. devskiller (sam Kubryński nie lubi zadanek algorytmicznych podczas rekrutacji). Ja bym stawiał na czystość kodu w rozwiązywanym zadaniu i tyle.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Ja zawsze robilem klasycznie - rozmowa techniczna, 10 standardowych pytan + jakies otwarte zeby sie wykazali. Ocenialem ich bardziej wg wlasnego odczucia. Czy rokuja, czy wykazuja zainteresowanie, czy potrafia cos poza teoria. Jak to przejda to zadanie do domu, ale nie na 40h (xD) bo takiego sam bym nie tknal. Tylko takie na 8-16h. Wymysl cos nieskomplikowanego co pokaze ich podejscie do architektury, do rozwiazania standardowych problemow. Potem z nimi
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: a nie możecie brać sobie stażystów powiedzmy z 3 i 4 roku, trochę ich podszkolić i dajmy na to po roku, kiedy będą wykazywać chęć do współpracy zatrudnić? Wiem że to trochę męczarnia ale firma, w której pracuję corocznie zatrudnia stadko studentów do czarnej roboty a co lepszych sobie odławia.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 17
@AnonimoweMirkoWyznania: ja rozumiem, że rynek ciężki ale xDDDD
Nie robię jako programista (choć w branży), ale umiem programować. często uczestniczę w różnych interview, ale jak bym miał z Tobą to bym chyba się opluł ze śmiechu. W branży, gdzie jest wybrak na ludzi a Ci dobrzy nie mają problemów ze znalezieniem pracy ty dajesz zadanie na 40 godzin? Na 4 godziny zadanie bym rozważał czy robić bo na Twoje miejsce mam
  • Odpowiedz
No i czasami jak trafił się jakiś rokujący junior to rzucał stawkami typu 5000-6000 na rękę, a nawet więcej (bez żadnego doświadczenia w branży, odbytego stażu czy praktyk)


@AnonimoweMirkoWyznania: ten problem możecie rozwiązać podając widełki w ogłoszeniu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: tyyy byku. Słaba ta firma jest jak bez narzędzi wrzucają cię w rekrutacje. Niech cię wyślą na jakiś kurs czy kilka książek kupią. 40h zadania to bym fakturę wystawił po zrobieniu.
  • Odpowiedz