Wpis z mikrobloga

Idealny sernik (nie makowiec, nie karpatka, nie babka)

SKŁADNIKI

Spód do ciasta

Mąka przenna 180g
Masło 120g
Cukier 60g
Białko 20g
Zółtko 30g
Proszek do pieczenia 1g (połowa płaskiej łyżeczki)

Masa na sernik

Mleko 750g (600g/150g)
Cukier 350g (300g/50g)
Budyń Waniliowy 105g
Twaróg 1250g (najlepiej kremowy bądź kilkukrotnie zmielony z odrobiną (50ml) śmiatanki 30/36%)
Żółtko 60g
Białko 125g
Sok z jednej dużej cytryny.

Okrągła forma do Ciasta/Tortów o średnicy 26cm i wysokiej na 8cm (Ja takiej używam. Jak będziecie mieli podobne wymiary to powinno być dobrze)

PRZYGOTOWANIE

Spód do ciasta

Masło wyciągnij z lodówki na 20 minut przed robieniem ciasta, żeby się trochę ogrzało i zmiękło. Piekarnik rozgrzewamy do 190 stopni Celsjusza. Do miski przez sito wsypujemy mąkę. Masło kroimy w kostkę i wrzucamy do mąki. Dodajemy też cukier, białko, żółtko oraz proszek do pieczenia i ugniatamy ciasto. Okrągłą foremkę do ciasta smarujemy masłem bądź margaryną do pieczenia. Wykładami spód i boki papierem do pieczenia. Gdy to zrobimy, formujemy z ciasta spód. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika na ok.12 minut. Pieczemy na ładny złoty kolor. Po upieczeniu odstawiamy do wystygnięcia.

Masa na sernik

Piekarnik nagrzewamy do 130 Stopni. Do dużego garnka wlewamy 600g mleka i wsypujemy 300g cukru. Podgrzewamy. Zanim się zagotuje, w mniejszej misce rozrabiamy budyń ze 150g mleka. Gdy mleko w garnku zaczyna się gotować, dolewamy rozrobiony budyń i stale mieszamy. Gdy budyń zgęstnieje, garnek odkładamy do przestygnięcia na ok. 15 minut. Do budyniu dodajemy Twaróg i mieszamy na gładką masę. Dodajemy żółtka i mieszamy na gładką masę. Następnie dodajemy sok z cytryny i mieszamy. W osobnym pojemniku ubijamy białka (można mikserem). Gdy białka są dość dobrze ubite, dodajemy stopniowo 50g cukru i dalej ubijamy. Gdy masa sernika lekko przestygnie, dodajemy do niej ubite białko i bardzo powoli i delikatnie mieszamy, tak, żeby powietrze z białek zostało w masie. Gotowa masa powinna być dość leniwie lejąca i puszysta. Gdy tak nie jest, możemy dodać troche śmietanki. Przelewamy do foremki z upieczonym spodem. Wkładamy do piekarnika i pieczemy 90 minut.

Po upieczeniu odstawiamy, żeby sernik zupełnie ostygł. Najlepiej na noc do lodówki. Rano będzie gotowy.

Polecam podawać np. polewą truskawkową bądź jagodową (250g owoców na 25g cukru i razem zmiksować)

Ja używam takiego budyniu i ciasto mi zawsze wychodzi. Niestety nie wiem gdzie go można kupić w polsce i czy można go kupić w mniejszych paczkach

https://www.amazon.de/Dr-Oetker-Professional-Pudding-Vanille-Geschmack/dp/B00CLAW14K

Gdy robiłem ten budyń również z innymi budyniami i zawsze wychodziło trochę za gęste. Z tego powodu teraz dodaję trochę mniej budyniu. Lecz gdy już jest za gęsty to dodaję czasami trochę śmietanki.

Smacznego!

#nieolx #gotowanie #pieczzwykopem #sernik
JorgNovartis - Idealny sernik (nie makowiec, nie karpatka, nie babka)

SKŁADNIKI

...

źródło: comment_R9noVfd4oPoW17KWrx56qRDMxlPg4x9J.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz