Wpis z mikrobloga

#pytanie

Dlaczego #lody gałkowe są tak #!$%@? drogie? Przy tej gramaturze (porównując z gotowymi lodami pakowanymi ze sklepu typu rożki) spodziewałbym się ceny rzędu 1,50 zł/gałkę (nawet przy złotówce krzywdy by pewnie nie było), natomiast w praktyce strasznie ciężko znaleźć miejsce, gdzie kosztowałyby mniej niż 3,50 zł/gałkę (no, może gdzie niegdzie trafi się 3 zł, ale to już mega "tanio").

Szczytem bezczelności było Wilno - stolica państwa, gdzie zarobki (i ceny zresztą na ogół też, jak się przekonamy za chwilę - nie zawsze) są +/- takie jak nasze, gdzie gałka kosztowała 2€, ale to inna historia.

#ekonomia #pytaniedoeksperta #lodygalkowe
  • 16
@haes82: Bo muszą zarobić na koszty stałe: lokal/stanowisko + pracownika.
Zauważ, że w popularnych lokalach nakłada się już nie gałkę, a znacznie większą „porcję” za ~4zł.
Tam pozwalają na to większe obroty, które obniżają koszt jednostkowy lodów.
@haes82: Ponieważ ludzie są skłonni tyle zapłacić za gałkę. Ja u siebie w ulubionej lodziarni w Lublinie płacę po 4,5zł za gałkę, ale wielkościowo jest jak 2,5 regularnej. Z resztą, czy 3,5zł to jest tak dużo za loda?
Z resztą, czy 3,5zł to jest tak dużo za loda?


@Krzysu: jak dla mnie dużo. Zjadłbym 2-3 gałki i niebezpiecznie zbliżam się (czy nawet przekraczam) 10 zł. Droższe lody oferują tylko dziwki. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wolę kupić rożka za 1,50, niestety te nie mają aż tak zróżnicowanej gamy smakowej jak te gałkowe. W ostateczności pozostają jeszcze włoskie, też zazwyczaj do wyboru ledwie dwa smaki, ale nawet
za godzinę nie wiem, ale takie 3k/na miesiąc (oczywiście netto) to już w miarę przyzwoicie.


@haes82: No to teraz dolicz amortyzację, lokację itd. i koszt właściciela to zobaczysz, ze 3.5 to nie jest jakoś szczególnie dużo

Wolę kupić rożka za 1,50


Z resztą po co masz jeść obiad z restauracji (trochę przesadzając) jak można zjeść w domu 3 razy taniej. Kto co woli. Mozesz przejść np.na rynku przejść obok lodziarki, a
@haes82: u mnie w mieście nad morxem pamietam jak gałka kosztowała max 2zl tak z 5 lat temu dzisiaj przechodziłem kolo tej samej lodziarni i już napis „lody rzemieślnicze 4zl gałka” xD taka sama akcja jak z foodtruckami czy wyjściem do „Barbara” xDD
aka sama akcja jak z foodtruckami czy wyjściem do „Barbara” xDD


@dwarfguard: tak właśnie myślę, czy te lody "naturalne" to nie jakaś ściema oferująca produkt "luksusowy" znacznie powyżej kosztów w miejsce w miarę taniej oferty, do której przeciętny Kowalski (nawet jeżeli jest Januszem Kowalskim) się nie doczepi.
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol:
"taka twoja swiadomosc ekonomiczna jakreszty januszy. Produkt by zjadła za 2zl ale chciałabym zarabiać 3000 xd. Obudź się księżniczko że swojego snu"

90% "rzemieslniczych" lodziarni jedzie na gotowych pastach, ponadto jako swiadomy konsument nie dam 6 zl za oszukana galke lodow bo ktos mi napisze ze takie koszty prowadzenia biznesu ( ͡° ͜ʖ ͡°)