Wpis z mikrobloga

Czy ktoś może polecić dobrego antywirusa ( może być płatny).

Na komputerze przechowuję dane wrażliwe pacjentów i zależy mi na chociaż względnym bezpieczeństwie.

Z tego co się orientowałam to większość programów działa obecnie na zasadach licencji rocznej. Może znajdzie się coś na stałe?

#komputery
  • 26
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@obitaktorobi: masz dwa zagrożenia - utratę danych np przez ransomware oraz celowa kradzież danych. Ta pierwsza jest dość powszechna i wystarczy robić backup. Na tą drugą opcję - celowa kradzież, np fizyczna laptopa - potrzeba Ci szyfrowania dysku i plików tak aby nikt nie miał tam dostępu bez hasła np.

Co do pierwszego kroku, Windows Defender wystarczy, ew. z konfiguracją controlled folder jeśli masz Windows 10. Co do drugiego - możesz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@obitaktorobi: ok - backup to kopia zapasowa - tak aby plik z danymi był też w drugim miejscu np na zewnętrznym dysku lub innym komputerze. Ransomware to taki typ wirusa który niszczy dokumenty i każe zapłacić okup żeby odzyskać do nich dostęp. Szyfrowanie plików pomaga ochronić dostęp do danych w razie np utraty laptopa. Jaki masz system operacyjny?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@maniok: więc jeżeli boisz się że jakiś wirus ci zepsuje komputer i stracisz dane to wystarczy robić kopie zapasowe, a jeżeli zależy ci na tym żeby nikt inny nie miał dostępu to potrzebujesz dysk z hasłem
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@obitaktorobi: dużo dobrego zrobi Ci małe podszkolenie bo antywirus nie zabezpieczy Cię przed... Sama sobą :-) @ZaufanaTrzeciaStrona masz może jakieś godne polecenia instrukcje dla użytkowników?

https://www.youtube.com/watch?v=aaxn9g_jOcc

Ogólnie poczytaj trochę o bezpieczeństwie danych i metodach działania przestępców - też się uczulisz na to, bo rzadko kiedy dochodzi do włamania do systemów komputerowych bez ingerencji użytkownika. Zazwyczaj próbują Cię nakłonić do ściągnięcia wirusa
@obitaktorobi: ESET bądź Malwarebytes. Wbudowany w dziesiątkę Windows Defender "na codzień" też wystarczy - najważniejsze jest, żebyś robiła backupy, jeśli masz tam wrażliwe dane. Czy na dysku zewnętrznym, czy na płytach, udziale sieciowym bądź w chmurze - to już drugorzędna sprawa, byle były zdublowane... A optymalnie w trzech różnych lokalizacjach.