Wpis z mikrobloga

Czy ktoś może polecić dobrego antywirusa ( może być płatny).

Na komputerze przechowuję dane wrażliwe pacjentów i zależy mi na chociaż względnym bezpieczeństwie.

Z tego co się orientowałam to większość programów działa obecnie na zasadach licencji rocznej. Może znajdzie się coś na stałe?

#komputery
  • 26
  • Odpowiedz
@obitaktorobi: można to zautomatyzować, pewnie chmura sama Ci się synchronizuje, w przypadku dysku przydałaby się kieszeń NASowa albo inny komputer - chodzi o to, że jeśli masz po drodze autoryzację, musisz podać hasło, to w razie zaszyfrowania lapka jakimś syfem dane na udziale sieciowym nie zostaną naruszone. W przypadku gdyby dysk zewnętrzny był wpięty na stałe po USB to jego też by zaszyfrowało - dlatego najpewniej wpiąć go raz na czas,
  • Odpowiedz
  • 1
@Odczuwam_Dysonans Nadal brzmi to dla mnie jak czarna magia. Sprawy związane z komputerami są dla mnie zagadką. Jednak wolę rozwiązywać zagadki umysłu.

No nic, skontaktuję się z moim informatykiem i zobaczę czy będzie mnie w stanie oświecić w tych aspektach. Zależy mi na bezpieczeństwie, więc warto się w tym zakresie podszkolić.
  • Odpowiedz
@obitaktorobi: no to na pewno warto byłoby zautomatyzować system backupowania. Szyfrowanie dysku jest dosyć proste i darmowe - najpopularniejszy jest program VeraCrypt, aczkolwiek Windows również ma wbudowaną takową funkcjonalność - BitLocker. To ważne szczególnie jeśli trzymasz dane na urządzeniu przenośnym, np lapku którego ktoś może Ci po prostu ukraść.
Poza tym w sieci znajdziesz różne artykuły na ten temat, bo najsłabszym ogniwem jest jak zawsze człowiek, choćby takie ogólniki jak tutaj
  • Odpowiedz