Wpis z mikrobloga

Dziś we wpisie @c1nu rozwinęła się ciekawa dyskusja o projekcie.
Ciągle szukam idealnego pomysłu na swój projekt. Bardzo nie jestem pewny garażu w bryle domu, chciałbym zrobić dom energooszczędny, a garaż wpisany w parter będzie powodował wychładzanie się przez ściany dolnej kondygnacji. Przecież nie będę w garażu grzał na 23-24 stopnie( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale jak nie będzie garażu to gdzie trzymać wszystkie graty? Macie Mirki jakieś doświadczenia z garażem. Ktoś zrobił i żałuje, albo może ktoś nie zbudował i płacze bo nie ma gdzie wstawić grabi?

Znając życie auto garażować nie będzie, raz bo stare, dwa że zawsze stoi pod blokiem i żyje

#dom #budowadomu #budownictwo
#budujzwykopem
  • 8
@haxxx: jak chcesz budynek energooszczedny to garaz ustwiasz tak, zeby zajal cala polnocna sciane i bedzie supcio. Pamietaj ze garaz tez jest ocieplony i cieplo nie bedzie "uciekalo" z garazu na zewnatrz, a bedzie tworzylo dodatkowa warstwe ochronna dla wnetrza budynku. Dla przykladu, na zewnatrz -20, w garazu tempertura spadnie do powiedzmy 15stopni, w budynku 21. Bez garazu -20 na zewnatrz, 21 wewnatrz. Ogolnie rzecz ujmujac oplaca sie
zeby zajal cala polnocna sciane


@kyzio: zapomniałem dodać, usytuowanie wjazdu na działkę determinuje, że garaż zająłby stronę południową. W przeciwnym razie będzie "w środku" działki co będzie raczej bez sensu
@haxxx: no od poludnia to slabe rozwiazanie, najwiecej slonca w ciagu dnia masz od poludnia, a ty tam garaz postawisz zamiast salonu imho glupi pomysl. No ale skoro od poludnia moze byc, to polnoc to jest po drugiej stronie budynku wiec nie widze problemu z wjazdem
@haxxx: Ja nie buduje garażu w bryle domu z dwóch powodów: 1) nie stać mnie na razie na jego budowę, a koszta sa dość znaczne (brama garażowa, więcej mat budowlanych, więcej za robotę itp itp. 2) jak robić garaz to z prawdziwego zdążenia, a nie gowno garaz ze wjedziesz autem i ciężko z niego wyjść. Nie mówiąc już o jakis naprawach czy coś.
@kyzio: jest niby opcja przeniesienia wjazdu na drugą stronę działki i postawić dom tak, aby garaż był przy granicy z działką z drugiej strony
@dzazzio: u mnie to będzie pewnie garaż tylko z nazwy, bardziej jako skład na rzeczy różne, bo przy 4 osobach trochę tych gratów się zawsze uzbiera.
Właśnie trochę te koszty garażu mnie bolą, ale z drugiej strony nie będę nawet miał gdzie trzymać opon na zmianę, kosiarki etc etc.

@haxxx: Tymczasowo to bym zrobił z płyt betonowych albo blaszak za 1200pln postawił i od biedy będzie. Ja będę stawiał garaż z resztek po budowie i własnymi siłami. Ale na razie priorytety są inne - budowa domu.