Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Kupiłem płytę indukcyjną i chce ją podłączyć do dwóch faz, a kable producent szczepił jak do jednej.
Wydaje mi się, że to nie do końca bezpieczne jeżeli je rozczepię i wsadzę bez tego zacisku - gołe wielożyłowe kable. Ale czy bezpieczne będzie jeżeli zlutuję końcówki? Czy lepiej pojechać i kupić te zaciski i dopiero wtedy podłączyć?
#elektronika #elektryka
Wypok_spoko - Kupiłem płytę indukcyjną i chce ją podłączyć do dwóch faz, a kable prod...

źródło: comment_YZkd3zc4rz1cf2K4EdnvjIQZJcGVAPaj.jpg

Pobierz
  • 17
@wypokowy_expert: to też w pierwszym odruchu chciałem napisać, że gównianą praskę za 10zł dostanie w tym samym sklepie. Pisząc to pomyślałem, że tego typu praska zaciska mniej więcej tak, jakby to robił kombinerkami, a wręcz kombinerkami przy odrobinie starań da się to zrobić lepiej (łapiąc od boku ścisnąć tylko połowę tulejki, a potem drugą połowę docisnąć do niej tak, by powstała fałda do środka), dlatego w końcu o prasce nie napisałem
@megawatt: A jak podłączane są do płyty przewody prądowe w zasilaczach, spawarkach itp? Końcówki wtyków baterii w wózkach widłowych? Tam idą o wiele większe prądy niż te kilkanaście A na fazę jak w przypadku płyty, w dodatku DC który grzeje połączenia znacznie bardziej niż AC. Chociaż odpowiedniejszym byłoby określenie 'pocynowanie'.
A jak podłączane są do płyty przewody prądowe w zasilaczach, spawarkach itp?


@tank_driver: to zależy, jak jest produkcja masowa towaru wysokiej jakości narażonego na wibracje to są wciskane - tak się robi w automotive, wszystkie wysokoprądowe połączenia w samochodzie, zwłaszcza jak są zagęszczone (czyli na przykład w komputerach - np. BCM) są wciskane

edit: tutaj dość dobry link dlaczego lepsze są wciskane, zagniatane zamiast lutowanych: https://millennialdiyer.com/articles/motorcycles/electrical-repair-crimp-or-solder/