Wpis z mikrobloga

OSTATNI DZIEŃ PROMOCJI #budujzchaferem

Przypominam, że dzisiaj jest ostatni dzień promocji:

- darmowa wysyłka
- artykuł "błędy w projektach" (18 stron, PDF), w którym pokazuję najczęściej popełniane błędy w projektach.

https://blog.poradnik-budowlany.com/swietujemy-2-lata-bloga/#promocja

A czy lubisz, gdy przepisy są czytelne i jednoznaczne?

Ja bardzo lubię!

Jeżeli urzędnik czegoś ode mnie wymaga, a ja uważam, że nie ma racji, to proszę go o podanie podstawy prawnej. Wtedy urzędnik zazwyczaj robi dziwną minę i robi dla mnie wyjątek. :)

Czy tak powinno być? Wielokrotnie tylko dzięki temu, że znałem swoje prawa, udało mi się oszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Ale osoba, która nie zna lub nie chce czytać przepisów lub po prostu nie chce wchodzić w dyskusje jest skazana na łaskę i niełaskę urzędnika. Oczywiście jest pełno kompetentnych i wartościowych urzędników, ale co, jeżeli trafimy na kogoś, kto ma akurat zły dzień i każe nam wypełniać formularz 143 CA i wnieść dodatkową opłatę w wysokości 40 zł? Będziemy tracić czas (i nerwy) na dyskusję, czy zapłacimy dla świętego spokoju?

Co to wszystko ma wspólnego z projektami budowlanymi?

Otóż to, co zawiera projekt budowlany określają przepisy, a dokładnie rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.

Gdyby rozporządzenie było jasne i przejrzyste, byłoby wszystkim łatwiej. Pytania od was pokazują, że tak nie jest: projekty budowlane są przeróżnej jakości i mam wrażenie, że niejasne przepisy wykorzystują nierzetelni projektanci, oferując usługi gorszej jakości.

Mam przed sobą 3 projekty. W każdym jest opisany przekrój przegrody oraz podane są szczegóły dotyczące termoizolacji. W każdym projekcie jest to zrobione inaczej:

Projekt 1. Styropian 12 cm (nic więcej).

Projekt 2. Styropian 12 cm, lambda 0,038.

Projekt 3. Styropian biały, grubość 12 cm, lambda obliczeniowa 0,041, EPS-100.

Który projekt jest właściwy? Tylko trzeci! Pozostałe projekty nie zawierają niezbędnych informacji, dzięki którym wiadomo, który materiał trzeba zastosować. Tymczasem większość projektów, która trafia w moje ręce zawiera tylko szczątkowe informacje!

W projektach brakuje parametrów materiałów konstrukcyjnych, a charakterystyka energetyczna budynku zazwyczaj jest wykonana nierzetelnie.

Dzisiaj udostępnię artykuł, w którym pokażę, co powinien zawierać projekt budowlany i dlaczego niektórzy projektanci wykorzystują niejasne przepisy na własną korzyść. Dam znać :)

Pozdrawiam,
Sławek Zając
  • Odpowiedz