Wpis z mikrobloga

#laptopy #elektronika Witam. Macie jakiś patent na ożywienie baterii?
Kupiłem nową ponad rok temu, przeleżała około pół roku nie używana, teraz wogole nie daje się naładować.
Na internetach widziałem rożne sposoby, na przykład trzymanie w zamrażarce ??
Macie jakieś własne sprawdzone sposoby ?
  • 12
@cacyyy: no nie było wcale napięcia w ogniwie. Ogniwa podobno mają(albo miały) takie zabezpieczenie że odłączają biegun dodatni jak ciśnienie wzrośnie wewnątrz ogniwa za bardzo więc na górze delikatnie docisnąłem(tam gdzie jest plus) i pojawiło się napięcie już nie pamiętam ile volt ale dało się to naładować. Ale ile czasu to dokładnie chodziło to nie pamiętam bo to dawno robiłem w ramach eksperymentów-raczej nie długo. No i nie ze wszystkimi ogniwami
No to już tylko utylizacja. Jak by miała 2.5V można było by próbować zasilaczem labolatoryjnym.


@dktr: Nie koniecznie, spotkałem się z tezą całkiem dobrze udowodnioną, że liony ubija dopiero odwrotna polaryzacja (co się często zdarza przy niezbalansowanych bateriach szeregowych). Jeśli to było pojedyncze ogniwo i ma napięcie, czyli nie ma zwarcia wewnętrznego to można to niskim prądem (kilka mA) podciągnąć do 2.5V, to samo robią kontrolery choćby tanich powerbanków. Może pełnej
Może pełnej pojemności mieć nie będzie ale


@wypokowy_expert: ale będzie mieć 1%, tyle co da radę zgromadzić na podwójnej warstwie elektrycznej. Jak masz takie "dobrze udowodnione tezy" to daj od razu źródła bo to kłóci się z faktami.
@wypokowy_expert:

Inducing the ISCr by overdischarge is effective and well controlled without any mechanical deformation or the use of a foreign substance.

iscr - internal short circuit jest well controlled.
To znaczy, że wewnętrzne zwarcie elektrod związane z osadzaniem się tam miedzi jest łatwe i powtarzalne. A nie że jej usunięcie i przeniesienie na właściwą elektrodę jest możliwe do zrealizowania.