Wpis z mikrobloga

Jestem na etapie planowania projektu i zastanawiam się na wentylacją mechaniczną, co za tym idzie usunięcie kominów do wentylacji grawitacyjnej.
Moje pytanie brzmi czy pod taki system kanałów rozprowadzony po całym domu można podpiąć klimatyzację, co by latem się ochłodzić o te pare stopni?
Wiem, że przy rekuperacji można zrobić GWC, ale to wyjście ostateczne.
#budujzwykopem #wentylacja #rekuperacja
  • 9
  • Odpowiedz
@haxxx: Klimatyzacja i wentylacja to dwie zupełnie inne sprawy. Klimatyzacja "mieli" powietrze wewnętrzne (wydajność około 3-4 razy na godzinę), wentylacja z kolei wymienia powietrze (0.5 do 1 wymiany na godzinę, a czasem nawet mniej).

Możesz pomyśleć o klimatyzacji kanałowej (jest mniej widoczna, nie trzeba klasycznych jednostek wewnętrznych), wadą jest to, że praktycznie nie da się sterować temperaturą wewnętrzną dla każdego pomieszczenia osobno.
  • Odpowiedz
Klimatyzacja i wentylacja to dwie zupełnie inne sprawy


@animagani: wiem wiem, myślę tylko o jakimś sensownym pomyśle połączenia obu, bo mam plan rezygnacji całkowicie z kominów na rzecz wentylacji mechanicznej

wadą jest to, że praktycznie nie da się sterować temperaturą wewnętrzną dla każdego pomieszczenia osobno


raczej wszyscy domownicy lubią podobny komfort termiczny, więc to żadna wada dla mnie na chwilę obecną

Czy te kanały wewnętrzne to będą te same które używane
  • Odpowiedz
@haxxx: jeżeli chodzi o klimatyzacje kanałowa to będą to zupełnie inne kanały niż kanały wentylacyjne. Idź w kanałówkę jedynie wtedy, gdy zależy Ci mocno na estetyce i braku widocznej jednostki wewnętrznej.

Jeżeli chodzi o połączenie wentylacji i chlodzenia to są rozwiązania typu chłodnice na nawiewie, czy tez gwc, ale nikt nie jest w stanie powiedzieć jak to jest ze skutecznością (w teorii zawsze trochę schłodzi ale skuteczności klimatyzacji nie będzie)
  • Odpowiedz
@animagani: Wróciłem bo mam urlop! Czemu nikt nie może powiedzieć jak jest ze skutecznością ? :D
Toż to zwykła fizyka, wszystko można policzyć, i jaką wydajność osiągniesz danym strumieniem powietrza o danej temperaturze albo jaki strumień powietrza potrzebujesz o danej temperaturze aby osiągnąć założoną wydajność ;)
  • Odpowiedz
@WhiteS @haxxx : Zrobiłeś coś w tym temacie? Ja mam taki artykuł: https://klimat-dom.pl/metody-schladzania-powietrza/
Rozmawiałem też z ekipą montującą rekuperację i mówią, że zbije o kilka stopni, szału nie będzie. Trzeba to połączyć z izolacją domu, tj. rolety zewnętrzne i dobre ocieplenie żeby to zadziałało poprawnie. Ale zamykanie rolet na cały dzień mi się średnio podoba więc jestem ciekawy jak to w praktyce mogłoby wyglądać. Zaletą jest to, że nie wieszam nic na
  • Odpowiedz