Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki proszę o pomoc.
Wie ktoś co oznaczają te symbole? Wiem, że coś z dziedziny odchylenia i chropowatości powierzchni, ale jak szukam to tych konkretnych nie potrafię znaleźć. ¯_(ツ)_/¯ te coś Ala symbol nieskończoności do końca mnie dobija. Ktoś podzieli się wiedzą? ()
#mechanikaibudowamaszyn #mbm #mibm #studbaza #rysunektechniczny #kciochpyta
Owocwkreplu - Mirki i Mirabelki proszę o pomoc.
Wie ktoś co oznaczają te symbole? Wie...

źródło: comment_XOIjy5gIMFSsXXJM7iOBA0mq4R0pT4P0.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Owoc_w_kreplu: To idąc od dołu (albo od lewej xD) taki znak stosuje się nad tabelką rysunkową na rysunku wykonawczym. Mówi on o chropowatości powierzchni nieoznaczonych na rysunku. Tzn. jeśli jakieś powierzchnie są oznaczone jakimiś konkretnymi chropowatościami a niektóre nie, to znak ten mówi że te nieoznaczone mają taką chropowatość. To wyżej to jest przykładowy wymiar z tolerancją. Mamy coś takiego jak odchyłka górna i dolna (są rozmieszczone adekwatnie do nazewnictwa).
  • Odpowiedz
@Pimenista: To właśnie wiem, ale co dokładnie oznacza symbol x,y,z i r przy chropowatości? Bo normalnie tam nie powinno być niczego, albo powinna być liczba oznaczająca tą chropowatość. A tutaj jakieś literki i mam pikachu face. xD Czy to chodzi o to, że są 3 nieoznaczone chropowatości i elo tyle?
Tak samo z tolerancją. Zazwyczaj jest jakiś znaczek czy coś oznaczający jej typ (?) albo po prostu +/- czy cokolwiek,
  • Odpowiedz
@Owoc_w_kreplu: To akurat kwestia "umowna". Też widziałem na różnych rysunkach że się to wpisuje pod albo nad. Gdy pierwszy raz miałem styczność z takim np. AutoCADem to też było to dla mnie dziwne że w innym miejscu wartość jest wstawiana.
  • Odpowiedz
@Owoc_w_kreplu: Z tą kierunkowością to były tylko takie moje głośne myśli. Kierunkowość zgodnie z zasadmi jest oznaczana trochę inaczej. Tzn. jak masz podaną na jakiejś powierzchni chropowatość, w jakimś rzucie i chcesz żeby ślady były np. równoległe do linii konturu tej powierzchni na tym rzucie to się na dole pod wartością, koło tego dziubka wstawia dwie linie poziome równoległe. Więc skłonny bym był do tej wersji że to jest skrót
P.....a - @Owocwkreplu: Z tą kierunkowością to były tylko takie moje głośne myśli. Ki...

źródło: comment_oVBGZs86QHEQiFyACCQdOv9Z7HZjYwzK.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Pimenista: Ale w sumie tak jest ten otwarty ptaszek, co oznacza, że powierzchnia nie jest w żaden sposób obrabiana aby zmienić jej chropowatość? ()
Jeruna po to są normy aby ich przestrzegać, co to mi dali. xD
  • Odpowiedz