Wpis z mikrobloga

#druk3d #projektowanie #cad
Mirki... chciałbym zrobić bardzo dokładny model. Z plastiku bo na aluminium wydam pierdyliard :D.
Koncepcja jest taka: wydrukować z ABSu, ale robiąc przynajmniej milimetrowy naddatek na każdej powierzchni. Wypełnienie 100% przy krawędziach dość głęboko. Następnie srogo to skropić acetonem żeby się rozpuściło do głębi.
Następnie coś takiego na frezarkę i frezem kulistym z takiego zgrubnego kształtu wyfrezować obiekt ostateczny.
Ale mam takie pytania:
- jak obrabia się frezem ABS taki do drukarek? Idzie uzyskać ładną powierzchnię czy się ciągnie i pieprzy?
- jak do cholery ustawić żeby obiekt był grubszy o ten 1mm. Nie znalazłem czegoś takiego w Solid Worksie, nie znalazłem w Repetierze. Any ideas?
  • 16
  • Odpowiedz
jak do cholery ustawić żeby obiekt był grubszy o ten 1mm. Nie znalazłem czegoś takiego w Solid Worksie, nie znalazłem w Repetierze. Any ideas?


@mazaq1: Przeskaluj obiekt (zwiększ wymiary o 2mm w kazdej osi)
  • Odpowiedz
@mazaq1:

jak obrabia się frezem ABS taki do drukarek? Idzie uzyskać ładną powierzchnię czy się ciągnie i pieprzy?

Chyba normalnie, jak szukałem danych do inżynierki to znalazłem kilka filmów na podobny temat na yt i dawali radę.

- jak do cholery ustawić żeby obiekt był grubszy o ten 1mm. Nie znalazłem czegoś takiego w Solid Worksie, nie znalazłem w Repetierze. Any ideas?

Offset ? W slicerach jest często taka opcja.
  • Odpowiedz
@mc_hammer: właśnie cały myk polega na tym by druk 3d nie musiał być dokładny, tylko zgrubny. a obróbkę zgrubną mogę zrobić na frezarce, ale w jakim materiale? Spieniony ABS jest zbyt porowaty, kostka aluminium to setki zł
  • Odpowiedz
@mazaq1: Być może dogadasz się w kwestii niższej ceny za mniej dokładny druk, ale czy ktoś podejmie się potem frezowania tego? Mówienie że materiał po druku jest anizotropowy to duże niedopowiedzenie. Nie mam doświadczenia w takich eksperymentach, ale zakładałbym, że bedzie sie strasznie "strzępić", a chłodziwo będzie z takiego wydruku wychodzić przez tydzień.

A tworzyw konstrukcyjnych masz masę. ABS jest raczej do innych metod wytwarzania - wtrysk, wytłaczanie, niekoniecznie obróbka ubytkowa.
  • Odpowiedz
@motoinzyniere: już to objaśniałem. Chcę to na bogato skąpać w acetonie. Wszystkie warstwy się skleją. Taki jest przynajmniej plan. Stąd potrzebuję naddatku materiału bo podczas rozpuszczania się zgubi detale. Naddatek myślałem na bogato - przynajmniej 3mm. Wtedy taki nieco rozpuszczony ale zwarty kawałek ABSu poszedłby na frezowanie. Sądzę że to lepsze niż frezowanie od zera w ABSie. Bo mnóstwo się zmarnuje a i tak nie wiem gdzie by kupić kawałek 15x10x3cm.
  • Odpowiedz
@foxbond jeśli element jest bryła zamknięta to efekt taki by coś dał, jeżeli np w modelu mielibyśmy otwór to podczas skalowania otwór też by się zwiększył(nie dałoby to naddatku). Pomysł jaki mam na rozwiązanie takiego problemu to użycie opcji "odsunięcie ściany".
  • Odpowiedz
@mazaq1: O Panie, ja myślałem że to będzie duże, a to malutki kawałeczek. Cena takiej formatki aluminium 6061 to jakieś 44 zł.
A jak nie alu to poliamid, albo droższy POM. Ale wszystko to dostaniesz u producentów, wystarczy poszukać. Skąd jesteś?
  • Odpowiedz