Wpis z mikrobloga

Siema Mirki, poradzi ktoś przy spadach? Chcę wydrukować broszurę na 40 stron (20 kartek A4 80g złożone na pół), ale jak wiadomo po złożeniu krawędzie kartek zaczynają się rozjeżdżać. Jak mogę wyliczyć spady poszczególnych stron żeby po złożeniu i przycięciu wydruk był równo? Do tej pory robiłem jakieś proste, małe projekty i nie ogarniam. Całość w InDesign.
#druk #drukarki #poligrafia #dtp #indesign no i trochę #grafika
  • 4
@a5d4f1 przecież to płaskie będzie jak idzie na zaszywke to daj standardowo 2-3 na krawędź i nie zaprzątają sobie głowy, jesli okładkę robisz to możesz ją świecić osobno względem środka, to przecie raptem 40 stron na zaszywke po to masz spady i margines bezpieczny by nie martwić się przesunięciem milimetra.
Są trzy rozwiązania:

1. Daj duże marginesy. 20 kartek A4 rozjedzie się tylko ok 2 mm.

2. Poszukaj dobrej drukarni która zastosuje kompensację i umie ładnie spasować prawą stronę do lewej. Część programów do impozycji i ripów ma taką funkcję.

3. Zrób ręczną kompensację 0,1 mm na każdą kartkę. Zwróć uwagę że kiepska drukarnia i tak na tyle niedokładnie wydrukuje i złamie broszurkę że ta kompensację szlag trafi.
@sorasill: Kolejną próbkę zrobiłem dokładniej i rzeczywiście nie jest tak źle, a przesunięcie minimalne. Dzięki ;)

20 kartek A4 rozjedzie się tylko ok 2 mm.

@SrebrnyKnur: Kurde... dopiero jak to napisałeś ogarnąłem jak dokładnie obliczyć i dalej ogarnąć. A w sumie takie oczywiste, że aż głupio xD Dzięki ;)

Jeszcze raz dzięki za pomoc Panowie ()