Wpis z mikrobloga

Pytanie do chemików, bo czegos nie rozumiem. Czy jak np mam 1kg żelaza to te żelazo może zawierać atomy oraz izotopy, czy jest zbudowane tylko z atomów żelaza? Czy np istnieje 1kg żelaza zbudowany tylko z izotopów? W sensie nie wiem jak to do końca działa. #fizyka #chemia #nauka
  • 15
@youmimicanski: Dobra dzięki teraz rozumiem, czytałem definicje, właśnie myślałem ze np dane żelazo zawiera tylko dane izotopy, teraz czaje ze większość pierwiastków to mieszaniny izotopów, dobrze to rozumiem teraz?
@Sicarioo: tak, ale z żelazem tak nie będzie. Woda ciężka ma inne właściwości, bo wodór od deuteru się bardzo różnią. Ten pierwszy jest 100% lżejszy od drugiego. Nawet z tego powodu nadano izotopom wodoru inne nazwy, żeby podkreślić ich odmienność. W żelazie tego nie będzie, bo różnica mas jest rzędu 2%.
@Sicarioo: W wodorze zmiana jest najbardziej widoczna. Chodzi o właściwości fizyczne, bo chemicznie to reaguje jak wodór. Wpisz sobie w google wzbogacanie uranu, to się dowiesz jak się to robi dla uranu. Są pewnie pierwiastki, które wzbogaca się inaczej, ale niestety nie mam sporej wiedzy w tym temacie. Na pewno zawsze wykorzystuje się różnicę w masie.
@Sicarioo: tak jak pisał @youmimicanski wyodrębnia się konkretne izotopy ze względu na ich szczególne wlaściwości. Zwykle to promieniotwórczość i tutaj często zamiast wyobrębniania konkretnego izotopu (z tego co kojarzę to np. uran/pluton wzbogadza się na wirówkach) łatwiej go stworzyć z innego pierwiastka. Robi się tak np. markery medyczne. Inny przykład wykorzystania konkretnego izotopu to Hel 3.
@Sicarioo: czasem jest wiele izotopow, wiec nie ma sensu
a jak chcesz znalezc konkretny izotop to i tak sobie znajdziesz :P

jak w przyrodzie występuje 99% pierwiastka o masie 1 i 1% odmiany tego pierwiastka o masie 2
to na ukladzie okresowym widzisz liczbę masową 1.01 ;-)

bo

[99% * 1 + 1% * 2]/100% = 1.01