Wpis z mikrobloga

Witam.
Zwracam się z ogromną prośbą o rozwiązanie mojego problemu. Już piszę w czym rzecz.
Posiadam w domu internet stacjonarny LTE. Do odbioru rzeczonego internetu korzystam z modemu Huawei E3372 HiLink, który spięty jest z routerem TP-LINK MR3420 v5. W routerze wyłączone jest radio - sygnał WiFi rozgłaszany jest za pomocą punktu dostępowego TP-LINK TL-WA901ND. Do routera podłączony jest także dysk sieciowy D-Link DNS323. To tak pokrótce jak wygląda struktura sieci w moim mieszkaniu.
Mój problem polega na tym że chciałbym udostępnić sobie NAS'a poza obszar sieci LAN, tak aby mieć dostęp do niego z telefonu i innych komputerów gdy jestem poza domem. Niestety na przeszkodzie stoi "polityka" operatorów LTE, którzy blokują dostęp z sieci WAN do urządzeń za NATem swoich abonentów i nie pomaga tutaj zastosowanie usług typu DDNS (jak miałoby to miejsce np. z Neostradą).
Zasięgnąłem trochę języka i potencjalnym rozwiązaniem byłoby utworzenie wirtualnej sieci prywatnej z serwerem VPN uruchomionym na zewnętrznym serwerze dedykowanym. I tutaj docieramy do meritum mojego problemu - przyznam szczerze, że nigdy nie było mi dane bawić się w konfigurację VPN'ów i nie mam pojęcia jak skonfigurować takie połączenie aby wypuścić mój dysk sieciowy poza obszar mojej sieci lokalnej.

Router który posiadam ma możliwość skonfigurowania połączenia VPN typu IPSEC (Jeżeli trzeba mogę zmienić FW na OpenWrt, aczkolwiek jeżeli da radę chciałbym zostać przy oryginalnym FW). Na potrzeby testów wykupiłem sobie dedykowany serwer VPS na którym mogę postawić sobie VPNa.
Proszę Was, bardziej doświadczeni Koledzy, aby kto łaskaw poprowadził mnie za rękę abym mógł osiągnąć zamierzony cel.
Z góry dziękuję za pomoc.
#siecikomputerowe #vpn #lte #ipsec #ddns #pytaniedoeksperta
  • 1