Wpis z mikrobloga

Halko #jezykiobce, uczy się ktoś z was może #hindi? Tak się zastanawiam nad kolejnym językiem do kolekcji i rozważam właśnie hindi/bułgarski/turecki/perski. Ostatnio sobie mieszkałem z hindusem i spodobało mi się jak rozmawiał przez telefon po swojemu i szukam jakiejś opinii o hindi.
  • 17
@Maniek145: Niezbyt widzę w tym sens. Zresztą w Indiach jest używanych mnóstwo języków i tylko część ludzi mówi hindi.

Wg mnie najlepszy zestaw, wg istotności
1. Angielski
2. Hiszpański
3. Rosyjski
4. Mandaryński lub Japoński
5. Jakiś mniej popularny język np.Włoski, Duński, Norweski
6. Niemiecki
7. Francuski
8. Arabski
@Gregex: W krajach niemieckojęzycznych duża część społeczeństwa umie angielski, dlatego jeśli ktoś nie zamierza żyć w Niemczech albo regularnie robić jakichś interesów z Niemcami to znajomość niemieckiego nie jest potrzebna, ewentualnie na poziomie A2 w mowie starczy.

Natomiast w Ameryce Południowej, Hiszpanii i Krajach byłego ZSRR znajomość angielskiego jest niska.
@r4do5: Poniekąd się zgadzam, ale nie widzę związku z opłacalnością posługiwania się językiem mandaryńskim czy japońskim na polskim rynku. Biorąc dodatkowo pod uwagę stopień trudności nauki języków azjatyckich, wyłączając Rosyjski, jest to średnio opłacalne - chyba, że naprawdę lubisz te języki.
@Gregex: Raczej myślałem o punkcie widzenia osoby, która chce emigrować a nie pozostać w Polsce.

Zresztą idąc tym tropem to rosyjski jest dużo łatwiejszy od angielskiego dla Polaka, hiszpański trochę łatwiejszy. Ale czy te języki będą bardziej użyteczne od angielskiego? Niedawno przekonałem się, że rada Cejrowskiego: „mówić głośno i wyraźnie po Polsku” działa, bo musiałem się dogadać z ludźmi nierozumiejącymi angielskiego, a jest to jedyny język wyuczony, który w jakimś stopniu
@r4do5: Właśnie, idąc tym tokiem myślenia, uważam że niemiecki jest w większości przypadków bardziej użyteczny od mandaryńskiego. Hiszpański przyda Ci się praktycznie tylko w Ameryce Południowej i samej Hiszpanii. Język niemiecki natomiast, który jest kolejnym językiem germańskim(biorąc pod uwagę, że znamy angielski), stanowi furtkę ułatwiającą naukę języków skandynawskich czy chociażby niderlandzkiego, a to drugie pozwala na dalszą naukę - j. afrikaans.
@Maniek145 jeśli chodzi o turecki to polecam :] naprawdę przyjemny, użyteczność dosyć niska ale zawsze można pogadać z turkami w Niemczech (hehe) i Azerami, języki są podobne w takim mniej więcej stopniu jak polski i czeski.
@Maniek145: miałem krótką przygodę z hindi i nawet moja nauczycielka odradzała naszej grupie się go uczyć xD
W samych Indiach jest wiele ichniejszych języków i nauka Hindi w Polsce to raczej nauka języka urzędowego spotykanego w wielkich miastach. Wyjeżdżając poza stolicę, należy się spodziewać, że nauczona przez nas wersja Hindi nie będzie zrozumiała.

Ale szlaczki niczego sobie, gramatyka zrozumiała, aczkolwiek miałem duże problemy z tym, że inaczej mają szyk zdania. Koniec