Wpis z mikrobloga

@Odgrzanka: zbiorniki wymagające dużej wytrzymałości są budowane w kształcie walca. Patrz na zbiorniki ciśnieniowe czy gaśnice. Dzięki temu tez nie trzeba stosować spawów na łączeniach itd. Jednym słowem, dla bezpieczeństwa :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@Odgrzanka: lepszy rozkład ciśnień i mniej materiału potrzebnego do wykonania. Walec ma większą objętość w stosunku do powierzchni niż prostopadłościan.
  • Odpowiedz
Walec ma większą objętość w stosunku do powierzchni niż prostopadłościan


@Mostar0: no trochę nie do końca, wpisz sobie okrąg w kwadrat czyli średnica = bok kwadratu i policz pole powierzchni. Mówiąc prościej walec cysterny spełniający normy drogowe czyli nie wystający poza dozwoloną szerokość auta zawsze będzie miał mniejszą pojemność niż prostopadłościan spełniający te same normy. Walec jest łatwiej napełnić tak by nie pozostało w nim dużo miejsca na przemieszczanie się cieczy
  • Odpowiedz
Walec jest łatwiej napełnić tak by nie pozostało w nim dużo miejsca na przemieszczanie się cieczy podczas jazdy


@ChcePascLamy: możesz wytłumaczyć co tu masz na myśli ? Generalnie z teogo co wiem to w cysternach montuje się 2-3 takie ,,ścianki działowe" w płaszczyźnie prostopadłej do kierunku jazdy, by w przypadku hamowanie nacisk płynu był na większą powierzchnie o ile dobrze pamiętam(na dole tych ,,ścianek" są otwory by płyn przepływał między komorami
  • Odpowiedz
@temokkor: tak, są ścianki działowe i pełnią funkcję tak jak napisałeś a co do napełniania to tj dodatkowy plus przemawiający za walcem tylko nie bardzo wiem jak Ci wytłumaczyć. Zauważ że wszystkie butelki zwężają się ku górze i są zaokrąglone (prócz kartonowych opakowań) tak by nie było "półek" pod którymi powietrze mogłoby się zbierać w czasie napełniania, sześcian czy prostopadłościan nawet gdyby leżał idealnie w poziomie zawsze powodowałby powstawanie dużych pęcherzy
  • Odpowiedz
@Odgrzanka: Zbiorniki ciśnieniowe są osiowosymetryczne, bo gwarantuje to znacznie lepszy rozkład naprężeń w ściankach zbiornika niż dowolny inny przypadek. Poza tym nie ma tak nigdzie karbów geometrycznych, czyli nie ma punktów (linii) kumulacji naprężeń. Co do innych zbiorników nie ma w zasadzie żadnych norm, ale znacznie łatwiej jedną techniką #!$%@?ć wszystkie możliwe zbiorniki.

Poza tym spora część zbiorników, które z pozoru nie są zbiornikami ciśnieniowymi, są nimi jak najbardziej. Szczególnie takie
  • Odpowiedz
walec ma znacznie mniejszą powierzchnię od prostopadłościanu o tej samej objętości


@mecenas_z_piaseczna: tak, oczywiście, tylko że ja o czymś innym a nie o powierzchni, przepisy drogowe określają maksymalną wysokość i szerokość, umieszczając w tych granicach prostopadłościan będziesz miał większą kubaturę niżeli wpisując w te wytyczne największy walec jaki się zmieści, a kształt butelek to naprawdę nie tylko design, spróbuj napełnić maksymalnie kartonowe naczynie zakończone korkiem na idealnie poziomej powierzchni a tradycyjną
C.....y - > walec ma znacznie mniejszą powierzchnię od prostopadłościanu o tej samej ...

źródło: comment_6TiZomiZBYNoCFRxDWvdFrzqv1rLRTNg.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@mecenas_z_piaseczna: tak, dlatego nie robi się "kwadratowych" cystern :) chodziło mi o to iż nieprawdą jest to że w walcu mieszczącym się w granicach przepisów drogowych zmieścisz więcej niżeli w prostopadłościanie zachowującym te granice natomiast powód o którym napisałem z tym napełnianiem jest jakby dodatkową zaletą walca
  • Odpowiedz