Wpis z mikrobloga

Kurcze, nadal zostaje mi niesmak, wciąż jestem na granicy, niby nie wierzę, a jednak z tyłu głowy 'a może jednak?'. Myślałam, że na wykopie otrzymam komentarz od eksperta w tej dziedzinie lub jakiegoś chociaż początkującego fanatyka. Trudno.
@kiszczak: Jednak potwierdzone jest istnienie zjawiska hipnozy, czemu więc nie może być taki turbo wybuch siły perswazji? Ciężko temat totalnie zamyślony łączyć z czymś co istnieje jednak nie wiadomo w jakich granicach.
@MarchMary o ile widzę to wybrane są osoby, które zgłosiły się na ochotnika i zostały uprzednio w jakiś sposób wyselekcjonowane jako wybitnie podatne na sugestie. Moim zdaniem facet robił z nimi coś przed rozpoczęciem kręcenia, możliwe, że byli pod wpływem jego sugestii już wcześniej, to by tłumaczylo dlaczego wywołał reakcje snu u każdego w inny sposób. Bycie zahipnotyzowanym nie polega na tym że się nagle mdleje i idzie spać albo wykonuje polecenia
@dewanderer: Z tego, co wywnioskowałam, te osoby są w stanie głębokiego relaksu, który objawia się takim 'spaniem'. Takie zjawisko jest widoczne w różnych kulturach, nie wiem, czy potwierdzona jest jego prawdziwość. W innych nagraniach na yt jest wytłumaczone, że wybrane są osoby szczególnie podatne na sugestie. Dla mnie głównym problemem jest stwierdzenie w 100%,ze to fejk, za dużo jest takich 'spektakli' w różnych autorów, które są robione z dużym rozmachem.
@MarchMary ale w stan głębokiego relaksu normalnie nie wchodzi się na pstrykniecie palcem, zwróć uwagę, że część z tych osób jest wyraźnie spieta i zdenerwowana perspektywa bycia uspionym. Dodatkowo zostali posadzeni na środku sali a jako podatni na sugestie nie będą raczej zbyt pewni siebie, widać że to takie beta dzieciaki. W mojej ocenie podczas procesu selekcji ochotników tutaj hipnotyzer ich przygotowuje na pokaz i uczy ich podświadomość że jak zrobi dany
@dewanderer: Myślę, że przygotował wszystkich obecnych na sali i podawał sugestiom, następnie jak wyłonił określonych ludzi, oni już byli pod jego pieczą. Podobny filmik znalazłam, gdzie hipnotyzer najpierw wszystkich wprowadzał w stan relaksu a następnie powiedział by zlaczyli dłonie. Ci, co nie mogli ich hmmm odkleic od siebie zostali wywołani na scenę (czyli już pod hipnoza byli) a następnie te osoby usypiał itp... Film z tedx talks, zaraz znajdę.
@MarchMary nie wykluczam takich spektakularnych efektów, hipnoza może zostać użyta do zaprogramowania człowieka na określone rzeczy. Dobry hipnoterapeuta nie tyle wyleczy Cie z nałogu co go Ci z mózgu wykasuje, tu masz odwrotny skutek - godzisz się na wgranie mechanizmu że jak pstryknie palcem to mdlejesz, zasypiasz. Ale moim zdaniem to może zadziałać tylko na takich ludzi bez silnego i ukształtowanego charakteru. Może dlatego robi to na młodzieży.