Wpis z mikrobloga

Hej Mireczki pszczelarze, na ogródku (dokładnie w dziurze w elewacji bloku) założyły sobie gniazdo #pszczoly albo osy (nie znam się). W jaki sposób mogę się tego pozbyć? Jest to 30 cm od okna i cały czas siedzą u mnie w sypialni przez to :/ #pszczelarstwo
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kuberson: To pszczoła prawdopodobnie z rodziny Megachilidae ;) Nie specjalizuję się w identyfikacji a gatunków pszczół w Polsce mamy ponad 400!
Jest to jedna z najciekawszych rodzin wśród pszczół. Kiedyś o nich pisałam: https://www.wykop.pl/wpis/41414157/niech-bedzie-ja-tez-cos-dodam-z-okazji-swiatowego-/
Prowiantują tę dziurę? Przynoszą pyłek na szczoteczce brzusznej czy się tam po prostu kręcą?
Może samce dopiero się wygryzły się z zeszłorocznych kokonów i czekają aż wygryzą się samice?
Jakby tak było, to zaczekaj aż wyjdą
  • Odpowiedz
@Megachilidae: Przez 2 dni wcale ich nie widziałem, ale teraz znowu wróciły. Rzeczywiście są spokojne, przestały wpadać do mieszkania (potrafi kilka sztuk siedzieć na otwartym oknie). Nic na razie z nimi nie robię, póki któraś mnie nie zaatakuje :)
  • Odpowiedz
@Kuberson: Pszczoły samotne nie bronią swoich gniazd przed intruzem. Możesz sobie stać w tym roju i słuchać fajnego brzęczenia w uszach :)

Mimo, że pszczoły osiedliły się obok siebie, nie mają poczucia wspólnoty, która umożliwiłaby im współdziałanie w obronie gniazd.
Pszczoła samotna decydując się na atak ryzykowałaby życiem a ponieważ każda z nich jest niejako królową, to ginąc nie mogłaby przekazać swoich genów i jej się to nie opłaca. Stara się więc zapobiec niepotrzebnemu ryzyku.
Zakłada kilka gniazd w ciągu swojego życia, stąd gdy zagrożone jest gniazdo, woli je porzucić i założyć nowe, niż walczyć o
  • Odpowiedz