Wpis z mikrobloga

@lronman: wielkie gratulacje i szacunek dla całego zespołu! Naprawdę wielki wyczyn biorąc pod uwagę budżet Politechniki Świętokrzyskiej i na przykład takiego Stanfordu. Polska ma naprawdę wybitnych naukowców i konstruktorów, szkoda tylko, że nauka nigdy nie będzie priorytetem w tym kraju... ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@lronman: widzę oczami wyobraźni jak taki student Stanfordu wraca do domu i matka go pyta jak konkurs, a on: A wiesz, ktoś z Kielc to wygrał... ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

kisnę, wieelkie gratulacje ()
  • Odpowiedz
@pancreaticcarcinoma: co rozumiesz przez priorytet? Bo wydaje mi sie, ze chcialabys na oświate przeznaczyc wiecej pieniedzy z budzetu. A to by ją tylko bardziej pogrążyło. Nauka dlatego w wielu krajach jest tak dobra ze tam po prostu nią konkurują tak jak zwykłym towarem, jakością i ceną. Gdy wszystko jest jednolite to wszystko jest do dupy.
  • Odpowiedz
@monarchista: nie tylko finansowanie, cały ten system jest do bani, a to co się ostatnio dzieje w polskim szkolnictwie wyższym dobitnie to pokazuje. Poza tym przez wsparcie finansowe można rozumieć też napędzanie współpracy pomiędzy uczelniami a sektorem prywatnym poprzez np. wprowadzenie nowych ulg podatkowych na inwestycje/dotacje na rzecz projektów badawczych z uniwersytetów (ale lepiej dokręcać kureczek i sukcesywnie drylować możliwość odliczenia różnych rzeczy np. w CIT żeby wystarczyło na bąbelki).

Polska
  • Odpowiedz
@pancreaticcarcinoma: moim zdaniem nie powinno byc zadnych ulg na nic. Kazdego powinnismy traktowac dokladnie tak samo, wg tego samego prawa niezaleznie od plci, pochodzenia, umiejetnosci czy statusu. Ale rownoczesnie warunkiem koniecznym jest aby panstwo sie nie zajmowalo taka ilością gałęzi gospodarki jaką sie zajmuje. Bo po jaką cholere angażować urzednikow i coś napędzać skoro wystarczy im nie zabrac i ci urzednicy od tego staną sie zbędni? Co jest dobre dla ucznia?
  • Odpowiedz
@monarchista: ulgi podatkowe są potrzebne bo służą napędzaniu określonych zachowań (np. tak, aby firmom bardziej opłacało się podjąć jakąś konstruktywną współpracę z danym ośrodkiem badawczym zamiast cały podatek zanieść w zębach do US) - państwo nie miałoby tu nic do rzeczy, wręcz zmniejszyłoby to wpływy podatkowe na rzecz bezpośrednich inwestycji w naukę. Nie widzę tu też specjalnego traktowania ze względu na płeć czy status, po prostu jedna strona transakcji miałaby wybór
  • Odpowiedz
@pancreaticcarcinoma: ulgi podatkowe to z definicji nierówne traktowanie. Ulgi często doprowadzają do patologii typu kombinowanie tylko po to aby się podpiąć pod niższy podatek. Ja wole aby był zawsze jeden ale niski na tyle aby ludziom sie po prostu go nie opłacało obchodzić. I oczywiscie nie mowie o pit bo to jest nieporozumienie jakieś, ktorego nie powinno byc.

Nie widzę tu też specjalnego traktowania ze względu na płeć czy status


No
  • Odpowiedz
@monarchista: odnośnie podatku - owszem, też osobiście jestem za bezwzględną obniżką dla wszysykich tylko obawiam się jednego - ten zwiększony zysk zostanie podzielony/przeżarty wewnątrz przedsiębiorstwa i gdzie tu miejsce o inwestycjach w naukę, o których wcześniej rozmawialiśmy? Skoro nie państwo i nie przedsiębiorstwa zachęcane ulgami podatkowymi, to kto? Wydaje mi się, że wystarczyłoby chociażby tę kulawą ulgę B+R obecną w polskim systemie prawnym nakierować w stronę nauki, a nie wymyślania nowego
  • Odpowiedz
@pancreaticcarcinoma:

zwiększony zysk zostanie podzielony/przeżarty wewnątrz przedsiębiorstwa


część napewo tak. Ale to przeciez ich prywatne pieniądze i ich święte prawo moc wydawac kase na co chcą. Nie ma w tym ani grama złego. Ale inna część napewno wyda na inwestycje. To wlasnie odroznia dobre firmy od zlych. Z resztą ludzi naprawde nie trzeba kierować do niczego. Prędzej czy pozniej zaczynają dzialac jesli tylko im sie nie przeszkadza. Do USA nie emigrowano
  • Odpowiedz
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

ESA - European Space Agency
ISS - International Space Station – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – międzynarodowy, zamieszkały satelita, umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej.
ULA - United Launch Alliance – Firma konkurująca ze SpaceX.

Jestem botem

  • Odpowiedz
@monarchista: na ISS byli Niemcy, Belgowie i Włosi i to, że budowa kompleksu startowego nie ma sensu w Polsce nie oznacza, że Polak nie może postawić nogi na ISS. Z resztą się zgodzę:)

widzisz, sam potwierdziłeś, że na kosmosie ciężko zarabiać, dlatego jeszcze sporo czasu minie, zanim prywatne przedsiębiorstwa zaczną się tym interesować na poważnie (w szczególności w Polsce). Proponujesz trafne, lecz niestety nierealne zmiany gospodarcze (w kwestii których w większości
  • Odpowiedz
@pancreaticcarcinoma: z kasą w błoto chodziło mi o tworzenie panstwowej agencji kosmicznej. To byłoby wywalanie kasy w bloto i w sumie jest - POLSA... Ciezko mi sie wypowiadac o manewrowaniu w obecnych warunkach bo jakby nie zrobic tak dla mnie jest to tylko przygaszanie płomienia podczas gdy za scianą dalej sie pali... No ale co zrobic. Oczywiscie z dwojga złego lepiej dotować uczelnie a nie biedaków ale żeby tylko chociaż umozliwic
  • Odpowiedz