Wpis z mikrobloga

Mirki, mirabelki - proszę o pomoc w sprawie #pkobp #kredyt #kredythipoteczny. W lutym bieżącego roku postanowiłem wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie w PKO bp - jedną z przyczyn dlaczego wybrałem ten bank było to, że mieli "darmową" nadpłatę kredytu od początku okresu kredytowania, gdzie całość idzie na kapitał. Postanowiłem, że wezmę dłuższy okres kredytowania z niższą ratą, ale będę go nadpłacać, żeby nie spłacać kredytu do późnej starości ( ͡º ͜ʖ͡º). W dniu 11.03.2019 roku postanowiłem zlecić nadpłatę kredytu w wysokości 1000 zł (jeszcze przed pobraniem pierwszej raty kredytu). I tu zaskoczenie - 560 zł poszło na kapitał natomiast 440 zł w odsetki... Wyczytałem w internecie, że tak mogło się wydarzyć, ponieważ bank pobiera odsetki bieżące, ale przy kolejnej racie powinien o te odsetki ratę odsetkową obniżyć. Przyszła rata kredytu, a tam pobrało normalnie kapitał i odsetki tak jak w harmonogramie... Ostatecznie okazuje się, że 440 zł poszło w odsetki, czyli z mojej perspektywy przepadło. Skontaktowałem się z przedstawicielką banku, która udzielała mi kredytu. Od niej otrzymałem informację, że powinienem złożyć reklamację poprzez ipko. Dzisiaj dzwonię do obsługi klienta, a tam Pani za słuchawką mówi mi, że wszystko jest ok i i tak muszę spłacić pełną kwotę kapitałową i odsetkową ?!?! Na nic tłumaczenie, że w takiej sytuacji nadpłata kredytu jest w ogóle nieopłacalna, ponieważ i tak muszę wszystko zapłacić, a odsetki nie maleją wraz z nadpłatą kredytu... Pani albo nie rozumiała co się do niej mówi albo udawała, że nie rozumie... W końcu powiedziała, żebym się skontaktował z osobą, która udzieliła kredytu, więc odbijanie piłeczki trwa nadal. Co mogę poczynić w takiej sytuacji, gdzie mogę się udać, żeby tą sytuację sprostować? Może jest to naturalna praktyka banku, tylko czy wówczas nie jest to wprowadzeniem klienta w błąd? Czy spotkaliście się z takimi problemami z nadpłatami w innych bankach?
Dziękuję za wszystkie porady i sugestie.
  • 10
  • Odpowiedz
@oczykobry1: Składając dyspozycję nadpłaty kredytu powinien zostać spłacony jedynie kapitał kredytu. Nie zwalnia to z obowiązku spłacania normalnej raty kapitałowo - odsetkowej zgodnie z harmonogramem.
  • Odpowiedz
@marcpol: Zgadza się, wszystkie raty kapitałowo-odsetkowe mam opłacone. Problem w tym, że nadpłatę wykonałem niecały miesiąc przed pierwszą ratą kredytu i prawdopodobnie bank przyjął to jako zwykłą ratę. Według przedstawiciela banku to jest ok - no jednak dla mnie nie za bardzo.
  • Odpowiedz
@marcpol: dostałem odpowiedź. Jako, że kredyt uruchomiłem wcześniej to bank naliczył dodatkowe odsetki które miałem do spłaty - mój błąd :/. Poza tym zdecydowanie polecam składać reklamacje poprzez maila - otrzymałem szczegółową odpowiedź, gdzie krok po kroku mam opisany przebieg spłat z wytłumaczeniem co, jak i dlaczego.
  • Odpowiedz