Wpis z mikrobloga

Idealna Afryka nieis...

Północ tego kontynentu 8000-10000 lat temu była w wielu miejscach ucieleśnieniem biblijnego "Raju". Nic dziwnego, że Eden naukowy i Eden biblijny mogły znajdować się w tym samym miejscu. Klimat był dość przyjazny o pustyni mowy być nie mogło a wiele gatunków zwierząt, typowych dla Sawanny żyło sobie swobodnie aż po pas Morza Śródziemnego. Wiemy oczywiście też o lwach w obecnej Hiszpanii czy Grecji. Jedną z wielkich tajemnic nie do końca rozwianych jest fakt, jakim cudem tak ogromna połać świata w dosłownie 2000-3000 stała się pustynią, w dużej mierze jałowa i piaszczystą.
Archeolog David Wright ma teorię: winni są ludzie i kozy. Udomowienie kóz i rozpoczęcie procesu ich wypasania wyniszczyło pas sawanny i wyjałowiło go. Teorię popiera według Tierney, dodając jeszcze proces przejścia ze "zbieraczy i myśliwych" do pasterzy a także korektę orbity ziemskiej, która zaburzyła wymianę wilgoci atmosferycznej. Swego czasu Afryka w tym rejonie była bardzo wilgotna - mniej więcej tak jak obecna środkowa Etiopia, większość wód spływała do Megaczadu, jeziora większego niż obecne Morze Kaspijskie. Obecnie... wielkości Jezior Mazurskich. Drugim kompletnie nieznanym jeziorem mogło być Jezioro Ahnet, na terenie dzisiejszej Algierii. Jedno i drugie miejsce idealne dla rozwinięcia się jakieś potężnej cywilizacji. Ale to tylko gdybanie z pogranicza fantazji i conworldów.
Szukając plusów tego klimatycznego piwotu można doszukać się faktu, że zyskała na tym Amazonia, tamtejsze lasy tropikalne przejęły rolę płuc Ziemi i zbiorowiska największej wilgoci właśnie po Afryce a sole mineralne z piasków Sahary systematycznie użyźniają ten region.

Biggur mapy

Więcej ciekawostek z zakresu #geografia rozważań nad #mapy i krajobrazem w moim streamie -> #motyliglobus (jest też mirkolista)
największych fanów geografii i map zapraszam na mój fanpage: https://www.facebook.com/motyliglobus/
Pannoramix - Idealna Afryka nieis...

Północ tego kontynentu 8000-10000 lat temu by...

źródło: comment_brUZ4iTQ9VZXMEYn4zDIGc3i3BGgcHZF.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@Pannoramix: A teraz wyobraź sobie że Sahara nigdy nie powstała i do dnia dzisiejszego wygląda jak na obrazu. Jak bardzo byśmy mieli #!$%@? przez Afrykańskie ludy?
Myślę że dużo w tej kwestii by się nie zmieniło XD
  • Odpowiedz
Pamiętasz jak w polsce był piasek znad sahary i powietrze było jakby brudne? W ten sam sposób, przez cały ocean
  • Odpowiedz
@nigdy_nie_zylem piaski Sahary wędrują z wiatrem tysiące kilometrów, i tak jak pisze kolega, przyleciały do Polski, tak równolegle do równika podróżują regularnie nad Amazonie, co ciekawe o ile się nie mylę chyba plaże Hawaje składają się w części z piasków Sahary (nie jestem tego pewien ale gdzieś tak czytałem)
  • Odpowiedz
  • 1
@Pannoramix 10k lat temu skończyła się epoką lodowcowa - lądolód ustąpił z pasa szerokości geograficznej na którym znajduje się północna Polska. Od tego momentu klimat zaczął się ocieplać.
  • Odpowiedz