Wpis z mikrobloga

18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@restecp kiedy był i chyba dalej jest Vitreolent, ale te krople to chyba efekt placebo, u mnie nie działały. @Scaryfog Masz jakieś doświadczenia z CLE/RLE? lekarz mnie namawia na zabieg i chciałabym zobaczyć jak wygląda takie wyciąganie soczewki i wstawianie sztucznej.
!dodaje cię do obserwowanych ( ͡ ͜ʖ ͡)
@Scaryfog: po co przecina się nerw wzrokowy? Byłem pewien, że jakiekolwiek jego przerwanie powoduje nieodwracalną ślepotę, tak jak w przypadku odwarstwienia się plamki. Potem się go normalnie zszywa i wzrok wraca? :o
Czy stosuje się jeszcze opaski sylikonowe na oko (cerclage)? Jeśli tak, to w jakich przypadkach i czym to się różni od witrektomii?
@Gorkel: nie pracuje ale znajomi po fachu zachwalają, jest kilka metod laserowej eliminacji wad wzroku (nie każda można zawsze zastosować). Wada musi być stała i nie powiększać się przez ostatnie 2 lata chyba
@addicted44: jest to zabieg praktycznie identyczny jak operacja zaćmy. Tylko u osoby młodej soczewka jest na tyle delikatna, że można usunąć ja w jeszcze mniej inwazyjny sposób ( nie trzeba jej rozpuszczać ultradźwiękami, które mogą delikatnie uszkadzać srodblonek rogówki). Sztuczne soczewki są super i na pewno zmieni się twoje życie super na plus. Niektóre maja nawet filtr uv ;) a co do oglądania operacji okulistycznych to nie polecam bo się zniechęcisz
@mainecoompf: nerw wzrokowy przecina się przy enukleacji czyli usunięciu gałki ocznej(która była uszkodzona i osoba i tak nic nie widziała). A robi się to po to żeby wstawić implant oka dla estetycznego wyglądu twarzy. Stosuje się cerclage i różni się to tym, ze opaskę zakłada się na około gałki z jej zewnętrznej strony co powoduje „dociśnięcie się siatkówki” i przymraża się ciekłym azotem oko na obwodzie żeby wywołać blizny które będą
@Scaryfog dziękuję za merytoryczna odpowiedź:)
a jak oceniasz statystyczne ryzyko powikłań i np. odwarstwienia siatkówki w wyniku RLE? Można sobie gdzieś o tym coś sensownego poczytać i np. o tym co można przed i po zabiegu (żeby sobie oddzielić mity od faktów)? Na stronach klinik niewiele jest, tylko obietnice i cennik.
@addicted44: u nas wykonujemy Ok 5000 operacji rocznie wymiany naturalnych soczewek na sztuczne(zaćmy), powikłania to jest dosłownie promil z tego. Ale przeważnie są to osoby starsze, obciążane innymi chorobami. Przed zabiegiem nic nie musisz robić. Przychodzisz i kładziesz do operacji. Po zabiegu trzeba unikać nadmiernego dźwigania, jakiegoś biegania super podskakiwania. Zalecenia po operacji będą identyczne jak po zabiegu zaćmy. Tylko mówię, że w tym przypadku jest to nawet „łatwiejsze i bezpieczniejsze”