Wpis z mikrobloga

Mirki z hashtagów #fotografia #nikon mam do Was zasadnicze pytanie. Od dłuższego czasu cykam zdjęcia i zastanawiam się nad założeniem działalności. Problem tkwi w sprzęcie stanowiącym dla mnie niemały dylemat i na który wypadałoby zacząć odkładać. Polecilibyście mi bardziej Nikona D750 czy D810? Lepiej zacząć od D750 czy dołożyć i kupić już naprawdę D810?
Z góry dzięki za odpowiedzi.
PS. Do Canona się nie przekonam więc nie proponujcie.
  • 20
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fotografiola: powtórzę, Twoje pytanie jest złe dlatego, że body nie gra tak istotnej roli w fotografii jak obiektyw, lub sam fotograf. Napisałaś, że chcesz robić portrety i eventy. Jakie masz obiektywy teraz, jakie chcesz kupić? Czemu w ogóle FF a nie apsc? Są ważniejsze kwestie, niż sam aparat, on ma jak najlepiej leżeć w dłoni i najmniej przeszkadzać w procesie.
@fotografiola:

Szczerze mówiąć... to najpierw fotografuj tyle byś sama wiedziała, czego oczekujesz od sprzętu i jakiego, a dopiero potem myśl o zakładaniu działalności.

Co do aparatów. D750 mam obecnie, nadaje się na śluby, wesela, chrzty i fotografię produktu też zrobisz jak będzie trzeba. D810 miałem taki zamysł by kupić jako drugi... ale do studia, typowo do fotografii produktowej / reklamowej.

No i przedewszystkim... pewnie większość obiektywów masz pod DXa... więc niestety
@fotografiola: pracuję zarówno na D750 jak i D800 (no, wiem, 810 jest troche poprawioną wersją) i generalnie róznice miedzy tymi body są na tyle znikome w codziennej pracy że to juz tylko indywidualne podejście jest ważniejsze. Czy wolisz lepszą szybkość, mniejsza matrycę z mniejszymi rawami i większą podręczność (D750) czy matryce z której wyciągniesz cuda ale masz gorszą jakość na wysokich czułościach a puszka jest jednak trochę większa i dla damskich
@mlulek: Dzięki za odpowiedź. Może faktycznie lepiej zainwestować na razie w D750. Wiem, że samo założenie działalności nie sprawi, że od razu będę zarabiać tysiące, ale ludziom podobają się moje zdjęcia... polecają mnie między sobą. Na razie jestem dopiero na początku, ale i tak wydaje mi się, że mogłabym się rozwinąć i iść w to po całości. Działam już z Lightroomem i Photoshopem. Staram się poświęcać temu jak najwięcej czasu. Myślę,
@fotografiola: D750 to jest dobry wybór, mój już sie po paru latach rozpada ale wciaż mechanicznie daje rade ;)
I w sumie nie mam go na co zamienić, bo jednak Z6 ma parę rzeczy które przy robieniu zdjęć komercyjnie są nie do zaakceptowania, mimo że miałem go na parę dni do testów od Nikona.
@mlulek: Mam jeszcze pytanie, bo widzę, że masz pojęcie w tych tematach. Jaki obiektyw poleciłbyś mi właśnie do pięknego rozmycia, wesel, chrztów itp? Tak, żeby w kościele np. nie błyskać lampą, bo rzecz jasna- nie wypada.