Wpis z mikrobloga

Cześć. Pracuje na JDG dla zleceniodawcy, który "wypożycza" mnie dla swojego klienta w Belgii i tam wykonuje usługi (elektryka). Belgijski klient chce mnie zatrudnić bezpośrednio u siebie na UoP, jednak w mojej umowie ze zleceniodawcą jest zapis, że w przypadku wykonywania pracy lub usług bezpośrednio dla klienta zleceniodawcy, muszę zapłacić karę w wysokości 10 tyś €. Czy taki zapis jest wiążący i zgodny z prawem? Dodam, że zleceniodawca często nie wywiązuje się z umowy i opłaca faktury ktore mu wystawiam po terminie. #prawo #pracbaza #praca
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@nototenteges: przykro mi ale się nie da, skoro lamie warunki umowy to ją rozwiąż , napewno masz w niej opisane jak to zrobić. Znając życie masz tez napisane ze zakaz konkurencji obowiązuje 1-2 lata po wygaśnięciu umowy, jeśli nie, to droga wolna, jeśli tak no to masz problem
  • Odpowiedz
@nototenteges: to ze masz taki zapis nie znaczy ze ten pracodawca będzie się upominał o te pieniądze, czasem to jest zwykły straszak, bo żeby je wyegzekwować trzeba iść do sądu a tam to już może trwać latami i koszty mogą iść w tysiące a Ty będziesz się odwoływał i próbował podważyć ten zapis w umówie. Poczytaj o tym w necie. Ja jako pracodawca tez stosowałam ten zapis ale nie po
  • Odpowiedz
nazywa się to zakazem konkurencji i jest bardzo popularne od kilku lat..


@PannaStonka: nieprawda. Zakaz konkurencji to nie tylko zobowiazanie jednej ze stron. Druga strona ma wyplacac adekwatny ekwiwalent.
@nototenteges: jesli mozesz rozwiazac umowe to ja rozwiaz. Jesli w obecnej umowie nie masz zapisu ze po rozwiazaniu dostajesz ekwiwalent za zakaz konkurencji to w dowolnym momencie mozesz wycofac sie z deklaracji zakazu konkurencji bez informowania o tym drugiej
  • Odpowiedz
@nototenteges: a to już pytanie do wróżki. Ja napisałam ze tak może być ale wcale nie musi. Wiele umów konstruowanych jest niezgodnie z przepisami prawa i tutaj tez może tak być. Ja nie jestem prawnikiem tylko byłym pracodawcą i stosowałam sama takie zapisy, ale w jakim celu już wyjaśniłam. Nie jestem alfą i omega, staram się tylko pomoc na ile potrafię żebyś sobie kłopotów nie narobił. Szczerze mówiąc to jeśli
  • Odpowiedz
a czy zwróciłeś uwagę ze to jest umowa B2B ? I czy znasz wyrok SN z dnia 5 grudnia 2013 syg akt V CSK 30/13


@PannaStonka: tak. Miedzy innymi z tego powodu napisalem to co napisalem. Jednak co to zmienia i po co to przytaczasz?
  • Odpowiedz
@karer: nie chce mi się nic Tobie nic tłumaczyć bo twoje wypowiedzi nic merytorycznego nie wnoszą do dyskusji , chociaż gdybys coś napisał do czego mogłabym się odnieść lub zweryfikować to już co innego, ale takie nie bo nie i wyjaśnij mi dlaczego, mnie nie interesuje. Nie jestem ekspertem ale temat liznęlam, chętnie dowiem się czegoś więcej żeby w przyszłości nie popełniać błędów, ale wybacz, Twoje wypowiedzi są słabe :/
  • Odpowiedz
chociaż gdybys coś napisał do czego mogłabym się odnieść lub zweryfikować to już co innego, ale takie nie bo nie i wyjaśnij mi dlaczego, mnie nie interesuje.


@PannaStonka: napisalem przeciez wyraznie ze JEDNOSTRONNE zobowiazanie sie do czegos moze zostac wycofane w dowolnym momencie bez ponoszenia jakiejkolwiek konsenwencji. Wynika to wprost z KC a mianowicie z tego ze zobowiazania umowne maja byc ADEKWATNE a takze z tego ze sam KC mowi
  • Odpowiedz
@karer: niech i tak będzie, ze można wycofać ale to nie zmienia faktu, że umowy nie widziałeś i nie wiesz jakie zapisy ona zawiera wiec nie możesz z cała pewnością stwierdzić ze jest ona jednostronna. Ja przytoczyłam wyrok SN w którym koleś ma zapłacić 88 tys, przeszło to przez wszystkie instancje i on musi zapłacić i dodatkowy tym #!$%@? papugom co go w te maliny wpuściły. Dla prawników tu jest
  • Odpowiedz
niech i tak będzie, ze można wycofać ale to nie zmienia faktu, że umowy nie widziałeś i nie wiesz jakie zapisy ona zawiera wiec nie możesz z cała pewnością stwierdzić ze jest ona jednostronna.


@PannaStonka: oczywiscie ze nie. Dlatego tak nie stwierdzam. Napisalem przeciez ze to tylko w przypadku jesli nie ma odszkodowania w umowie.
  • Odpowiedz
@karer: dzięki Tobie się dziś coś nowego nauczyłam. Chociaż zapis o odszkodowaniu jest bardzo prosty do obejścia żeby go faktycznie nie płacić, wiec może i jego umowa stosowny zapis posiada ..
  • Odpowiedz
Chociaż zapis o odszkodowaniu jest bardzo prosty do obejścia żeby go faktycznie nie płacić, wiec może i jego umowa stosowny zapis posiada ..


@PannaStonka: no nie jest taki prosty do obejscia. Brak zapisu jest prosty ale jesli jest odszkodowanie to zakaz obowiazuje po ustaniu umowy.
  • Odpowiedz