Wpis z mikrobloga

Tak myślę ciekawe czy są sytuacje, które przezywamy i całkowicie o nich zapominamy, znikają z naszej pamięci czy raczej to niemożliwe. Jest tak, że gdy nie myślimy o czymś to zapominamy o tym na pewien czas ale później nam się to przypomina, po roku, po pięciu latach, takie wspomnienia. Ale czy jest coś o czym zapominamy na zawsze, w sumie możliwe bo możemy już tego nie wiedzieć skoro całkowicie o tym zapomnieliśmy wiec nawet nie mamy jak o tym sobie przypomnieć ale z drugiej strony to chyba nie da sie czegoś, czego się doświadczylo, zapomnieć tak całkowicie żeby nawet nie skojarzyć tego w jakiejś sytuacji albo później sobie przypomnieć, tak po fakcie dokonanym coś wraca do nas w myślach
  • 13
@Lotczyk tak mówisz bo jestes trochę smutny ale przecież wspomnieliśmy możesz wrócić do szczęśliwych chwil, nawet gdy będąc bombelkiem dostałeś cukierka i się ucieszyłes. Drobiazg ale jednak coś się pamięta prawda? Wydaje mi się, ze gdybyś chciał to byłbyś w stanie przypomnieć sobie coś miłego ale w sumie to ja mogę się mylić i to bardzo możliwe, trzymam kciuki za twoje szczęście i miłość żebyś jej doświadczal
@mokz: mózg automatycznie odcina ci informacje, do których nie wrócisz bądź nie użyjesz przez pewien czas, jeśli wcześniej nie pojawiły się one w pamięci długotrwałej. To już jest opisane przez naukę, trochę przez mgłę, ale jest.
@mokz: nie pamiętasz każdej minuty wczorajszego dnia (a co z reszta życia), zapominamy większość rzeczy.
Zapamiętujemy tylko te które wywołały odpowiednio duży ładunek emocjonalny albo wyuczone.
@Topkapi ciekawe co to znaczy przez pewien czas tzn jak dlugi to czas i czy jeżeli tak jak mówisz mózg odetnie jakieś informacje to czy da się w jakiś sposób myślami do nich wrócić
@paulakucia ale mi teraz smutno, że większości doświadczeń nie pamiętam i nie jestem w stanie sobie nawet przypomnieć tego co juz przeżyłam. Ehh to co mówisz pewnie jest prawidłowym stwierdzeniem:(
@mokz: raczej trzeba włożyć je do głowy od nowa.
Tutaj też dochodzi impuls emocjonalny, który pozwala lepiej kodować informacje w głowie - jak ktoś ci powie, że zjadł kanapkę na śniadanie, to raczej nie będziesz o tym pamiętać zbyt długo, bo jest to neutralna informacja dla ciebie. Tak samo jak usłyszysz coś w szkole, co nie będzie wywierało na tobie wrażenia - zanim wrócisz do domu to już ci się to
@Topkapi dziekuje za wyjaśnienie, myślę, że tej informacji mój mózg nie odetnie bo wywarła na mnie wrażenie i zaspokoila ciekawość, pozdrawiam

@mokz: będzie tylko gorzej :( psychika zacznie się próbować odcinać od negatywnych doświadczeń i z nostalgią wspominać jedynie dobre rzeczy, szczególnie te z dzieciństwa, będziesz wzdychać patrząc w przeszłość, ale w praktyce nie będziesz świadoma na co dokładnie patrzysz. Takie życie niestety.
@Topkapi to bardzo ciekawe jak funkcjonuje nasz mózg, czasem dziwne i przez to jakoś mi smutno chodz w sumie nic się nie zmieniło tylko uświadomiłam sobie coś na co nie mam wpływu i teraz o tym myślę i czuje niepokój ale za kilka lat pewnie nawet nie wspomnę tego, że jakiegoś dnia myślałam o tym co dzieje się z jakimis informacjami w mózgu, czy jest cos co zapominam na zawsze. Te dzisiejsze
@mokz: Z drugiej strony, czy to nie lepiej? Chciałabyś pamiętać o absolutnie każdej rzeczy, która wydarzyła się w życiu? Mam wrażenie, że mózg robi nam przysługę, bo inaczej byśmy powariowali. Wspominanie wszystkiego, co było dla nas niemiłe doprowadzałoby do bardzo szybkiej depresji, a całe życie kreowałoby się wokół wspomnień. To by chyba do niczego nie prowadziło.