Wpis z mikrobloga

Jak to zapatrujecie się na kwestę czakr? Na necie anglojęzycznym jest sporo flejmu na temat czy oryginalnie to koncept czysto abstrakcyjny stworzony na potrzeby praktyk jako punkty do wizualizacji i tak ponoć są w oryginalnej literaturze tantrycznej przedstawione, czy też czakry istnieją w ramach ludzkiego ciała realnie. Gdzie to pierwsze ma być oryginalnym konceptem, o to drugie wykrzywieniem konceptu przez zachodnich ezoteryków, którzy mieli tendencje do bardzo ignoranckiego i powierzchownego podejścia do wielu różnych systemów pozaeuropejskich.

#tantra #yoga #okultyzm #paranormalne #medytacja #newage #thelema #teozofia
  • 36
@Miguerim nie to jest naturą mego pytania. Chodzi o to kto ma rację w kwestii tego czy to koncept pierwotnie abstrakcyjny i został wykręcony przez zachodnich, czy nie. Co do qi to oddech jak najbardziej istnieje. Łączenie go z Energią życiową miało miejsce i w europie - stąd m.in. termin oddech/duch/dusza/wyzionąć ducha. Ale mało kto w ogóle daje #!$%@? o ten fakt. Kabała i inne importowane systemy, względnie walenie konia do sigili
@yamnichek_pyesio myslalem ze chodzi ci o kwestie czy cos faktycznie istnialo
Wydaje mi sie ze czakry byly przedstawiane jako fizycznie istniejace
Jesli chodzi o laczenie duszy z oddechem to faktycznie jest ti stary i popularny koncept chociazby analizujac jezyki roznych ludow albo mitologie (patrz Ask i Embla - Edda XIV wiek)
Jesli zas chodzi o energie to niewiele o niej kojarze europejskiego
Na pewno runy i galdrastafir mialy byc ladowane energia z
Jesli zas chodzi o energie to niewiele o niej kojarze europejskiego


@Miguerim: medytacyjne techniki greckie czy nawet chyba i rzymskie wzmianki z tekstów antycznych i ogólnoeuropejskie wzmianki o "magicznej mocy" to najbliższe co mi się nasuwa na myśl na pierwszą chwilę ponad najbardziej oczywiste rzeczy powiązane z oddechem.
@yamnichek_pyesio powiązanie z oddechem to była kwestia duszy
Nawet w polskim widać dusza-dyszeć
A mi chodzi o energię
magiczne moce - hmm
Moc to energia wydzielana w czasie ale jest to raczej dość nowy pomysł XD
Raczej w magicznych mocach chodziło o zdolności a nie energię
powiązanie z oddechem to była kwestia duszy


patrzysz na to nieco od dupy strony - odwróć kolejność

oddychania też, w qi w sumie też - brak oddechu -> brak qi -> trup

Nawet w polskim widać dusza-dyszeć

A mi chodzi o energię


przywiązanie terminu energia do qi/prany/chi to europejski wynalazek.
Wprowadza dysonans poznawczy.
also co rozumiesz tu przez energię?

poza tym zastanów się bliżej nad oddychaniem i rolą i symboliką w kulturze,
@yamnichek_pyesio
Odwrócenie kolejności byłoby mniej racjonalne
Prawdopodobnie koncept oddychania powstał przed konceptem duszy jako że jest dużo prostszy i bardziej namacalny

Ale nie pisz o qi kiedy teraz rozmawiamy o zachodnim podejsciu
Bo patrzac chociazby na praktyki medytacyjne widac ze qi bylo laczone z oddechem
Ale ja teraz pytalem o europe XD

Przez energie hmm
Na potrzeby tej dyskusji moglby to byc europejski odpowiednik qi
I cos podobnego znalazlem tylko czytajac o
Odwrócenie kolejności byłoby mniej racjonalne


Zależy od punktu widzenia.

Zastanowilem sie i wiaze sie jednoznacznie z dusza XD


a czym jest owa dusza? XD

Nie widze powodu by magiczna moc w znaczeniu zdolnosc nie byla przekazywana


@Miguerim: nie w każdym "transferze" jego "nadawca" ma właściwości jakimi obdarzony zostaje obiekt docelowy. Do tego kwestia jak ów proces zachodzi i czy są lingwistyczne i inne podstawy by rozdzielać energię od mocy w sensie
Ja nie widzę powodu by łączyć moc z energia i tyle


@Miguerim: fizykiem więc nie jesteś bo bez energii nie ma mocy. ;) Ani lingwistą. Bo to w sumie można uznać z synonimy w pierwotnym znaczeniu - patrz znaczenie w greckim gr. ἐνεργός en-ergós (zajęty pracą) - a moc to możliwość wykonania odpowiedniej pracy.
Ale pchanie fizycznych definicji slow poza fizyke jest idiotyczne


@Miguerim: i właśnie to próbuję powiedzieć, by nie pchać fizyki do rozmowy i fizycznych definicji terminu. Chyba, że istnieją podstawy by podejrzewać związek w genezie tych terminów fizycznych z jakimś systemem filozoficznym/ezoterycznym/alchemicznym i temu podobnymi sprawami mogącymi zahaczać o okultyzm/magię.
@yamnichek_pyesio w fizyce klasycznej nic nie jest abstrakcyjne :)

Jak ludzie wyobrazaja sobie energie to czesto w postaci jakis swiatel czegos plazmopodobnego itp
Sila kojarzy sie z czyms bardziej namacalnym
Czesto z tężyzna fizyczna