Wpis z mikrobloga

Sesja się skończyła (lipcowo-czerwcowa :P) więc pora odkurzyć tag #5thpolityka

Więc mirki co sądzicie o płacy minimalnej? Powinna być wysoka a może jak najniższa? Czy może tak jak w Niemczech tylko dla niektórych branż? Czy lepiej w ogóle wyrzucić ten wynalazek w p---u.

Już chciałem poruszyć ten temat pryz tworzeniu się E+ i różnych zdań w tym stowarzyszeniu na temat m ale uczelnia mnie pochłonęła. Za kilka dni chcę poruszyć dość kontrowersyjny temat :). #polityka
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@5th: dość ciekawy jest model szwedzki:

W Niemczech, Austrii i krajach skandynawskich (Szwecja) płaca minimalna nie jest określona i pozostaje w zakresie autonomii układowej pracodawców i związków zawodowych.
  • Odpowiedz
@kingsun: W niektórych kwestiach potrafią się dogadać - http://zpp.net.pl/aktualnosci/run,stanowisko-zpp-oraz-zwiazkow-zawodowych,page,1,article,347.html

Teraz jest presja na państwo, żeby "coś zrobiło", więc prędzej się dogadają między sobą niż z udziałem rządu takie odnoszę wrażenie. Btw. uzasadnij że są nierealne, bo nie do końca rozumiem co masz na myśli pisząc "przy polskim uzwiązkowieniu". W sensie, że za bardzo roszczeniowe związki mamy? :P

Wiem, że w Szwecji związki właśnie w miarę spoko i skłonne do kompromisów,
  • Odpowiedz
dominują małe przedsiębiorstwa, a tam z definicji jest niemożliwym założenie związku.


@kingsun: w takim wypadku mogą chyba być układy zbiorowe w ramach danej branży? Nawet nie wiem czy tak nie lepiej.

Co do tego uzwiązkowienia to może masz rację. Ale...z drugiej strony gdyby wprowadzić to z jakimś okresem przejściowym, mogło by to pozytywnie wpłynąć na ogólną społeczną aktywność obywateli, także w związkach zawodowych.
  • Odpowiedz
Zwłaszcza jak przy okazji ktoś chce zlikwidować "śmieciowe" umowy.


@Baron_Al_von_PuciPusia: Tu się zgadzam, postulat likwidacji śmieciówek to głupota. Obok najniżej wykształconych paradoksalnie oberwą studenci.

Bo tak - tego argumentu nie przeskoczysz. ( ͡
  • Odpowiedz