Wpis z mikrobloga

KOKURYŪKAI [jap., ‘Stowarzyszenie Czarnego Smoka’ < Kokuryu ‘Czarney Smok’ , jap. nazwy rzeki Amur], japońskie tajne stowarzyszenie nacjonalistyczne działające w latach 1901-1946. Ściśle związany z wojskiem i kręgami władzy. Założyciel: Ryōhei Uchida. Pierwotnie jako organizacja silnie antyrosyjska. W wielu krajach azjatyckich utworzyło rozległą sieć filii, które prowadziły działalność wywiadowczą, sabotażową i uprawiały propagandę panazjatycką. W Japonii propagowało skrajny szowinizm, w 1931 jej działacze powołali Dai Nihon Seisantō [‘Wielkojapońska Partia Produkcji’]. W 1961 powstał Kokuryū-Kurabu [‘Klub Czarnego Smoka’] kontynuujący tradycję Kokuryūkai.
Zobacz też powiązany wpis:
» Sakurakai
#historia #ciekawostkihistoryczne #japonia #dwudziestoleciemiedzywojenne #iiwojnaswiatowa #nacjonalizm
CulturalEnrichmentIsNotNice - KOKURYŪKAI [jap., ‘Stowarzyszenie Czarnego Smoka’ < Kok...

źródło: comment_inukMgdgCtAJiQnzYVsoxsEJYZ12j7Af.jpg

Pobierz
  • 3
@StefanWieniawaStaropolski: Ten motyw zawsze strasznie mnie drażnił. Mimo iż jestem wielkim fanem Krwawego sportu, to jestem świadom tego, że cała historia została zmyślona przez Franka Duxa. Wszakże Sheldon Lettich, współscenarzysta filmu nazwał całą tę historię bujdą na resorach. Kocham ten film, ale nie wierzę, by znienawidzone w Chinach japońskie tajne stowarzyszenie (które wówczas de facto już nie istniało) mogło zorganizować cokolwiek, a tym bardziej zawody sztuk walki.