Wpis z mikrobloga

Rury C.O....Obecnie mam rury tak piękne, że lepiej nie mówić. Ze ściany wychodzi rura 2", w połowie pokoju mufa i później 1", tak przez całą ścianę po to, żeby na drugiej ścianie zakończyć się kaloryferem i pięknym 'kogucikiem' (rura wypuszczona 30cm powyżej kaloryfera) z odpowietrzaniem... Ot taki post-prl'owski twór przystosowany ni to do obiegu grawitacyjnego, ni to do wymuszonego. A oczywiście obieg mam obecnie na pompie.

Dlatego też chcę je wymienić i poprowadzić ciepło do kaloryferów PEX'ą.

W związku z tym kilka pytań:
1. Jakiej firmy pexa? Wavin czy coś tańszego też da radę?
2. Jaka średnica? Standardowa 16mm? Każdy kaloryfer osobno do rozdzielacza, max. 10m od pieca do kaloryfera
3. Jaki narzędzia muszę mieć? Zaciskarka, nóż, sprężyna (chociaż nie wiem czy konieczna w moim przypadku) i kalibrator. Coś jeszcze?

Chcę ukryć rury w ścianie, oczywiście w otulinie (max 5m w ścianie, w piwnicy ok. 3-4m przymocowane do ściany), jedna rura (do 1 kaloryfera) na piętro (z piwnicy ok. 3,5m piony). Na teraz tyle, reszta pomieszczeń innym razem :-)

Co będzie jeszcze potrzebne? Na pewno rozdzielacz przy piecu (większy - tak na zapas, bo póki co tylko dwa pokoje chcę tak zrobić), otulina na rury, nyple.. Jak zrobić doprowadzenie ze ściany do kaloryfera? Chyba wypadałoby tam dac jakiś łącznik, żeby ruch kaloryfera nie spowodował odpadania tynku :-) A może drzwiczki rewizyjne i tam łącznik?

Z góry dzięki za wszelkie informacje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#remontujzwykopem #remont #centralneogrzewanie
  • 2