Wpis z mikrobloga

Potrzebuję pomocy :-)

Niedawno z żoną kupiliśmy mieszkanie i powoli planujemy remont. Będziemy kupować płytę indukcyjną i inne AGD do chaty.
Sprawdziłem dziś w Tauronie i okazuje się, że moc przyłączeniowa dla mieszkania to 5 kW z instalacją jednofazową.

Jako, że zużycie prądu przy całym sprzęcie AGD będzie wyższe, to potrzebna będzie instalacja trójfazowa i zwiększenie mocy przyłączeniowej na lokalu. Dowiedziałem się, że trzeba złożyć wniosek do Dostawcy prądu o doprowadzenie instalacji trójfazowej do lokalu, w tym umowa, opłata itd. itp.

Natomiast nurtuje mnie pytanie co mam zrobić w mieszkaniu? Jak przerobić instalację z jednofazowej na trójfazową?
Czy muszę wymieniać instalację w całym mieszkaniu, czy tylko trzeba dociągnąć nowe kable np. do kuchni i łazienki?
Czy np. wystarczy w skrzynce rozdzielczej poprzepinać obwody na odpowiednie fazy?

Jak dobrze skalkulować jaką potrzebuję moc przyłączeniową dla lokalu?

Wiem, że są tu tęgie głowy, które chętnie podzielą się swoją wiedzą i doradzą Mirkowi w potrzebie :-)
Wiadome, że robotę wykona fachowiec, lecz mimo wszystko chciałbym wykorzystać okazję i dowiedzieć się przy okazji kilku mądrych rzeczy :-)

#remont #remontujzwykopem #elektryka
  • 20
  • Odpowiedz
@rastaffan: Jeśli instalacja jest na miedzi i wykonana w miarę ok, to wystarczy pociągnąć tylko kable do kuchni pod indukcję. Tak na dobrą sprawę, to nie licząc indukcji 5kW powinno wystarczyć na pozostałe sprzęty - nie korzystasz z nich jednocześnie, poza tym istotny jest próg wyłączenia bezpiecznika, np. przy 11kW przyłącza enea daje bezpieczniki 25A, czyli można na nich pobrać prawie 20kW przy urządzeniach jednofazowych.
Indukcję też w większości przypadków można
  • Odpowiedz
@rastaffan: Jeżeli mieszkanie jest do remontu, a instalacja wcale nie nowa... to wymień całą elektrykę od razu. Po 5 latach nie będziesz płakał, że musisz skuwać nowe płytki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@rastaffan: Ty się najpierw zorientuj, czy masz możliwość doprowadzenia instalacji 3 fazowej do swojego mieszkania. Zapytaj o to administrację (spółdzielni czy tam innej wspólnoty).
  • Odpowiedz
@jarzyn123: tak jak napisał jarzyn 123 indukcję można podpiąć pod jedną fazę ale lepiej jest pod 2; w przypadku starej instalacji na mieszkaniu możesz założyć wyłącznik priorytetowy ograniczysz ryzyko przepalenia instalacji.
  • Odpowiedz
@rastaffan dobrze radzę, jak dopiero co kupiliscie mieszkanie to stan instalacji skonsultujcie z elektrykiem.

Mnie często wzywają do instalacji bo coś zaczyna się dziać a oni kończa malować ściany. A instalacja do wymiany...
  • Odpowiedz
@rastaffan @Skylake
najpierw zapytaj administracji/spółdzielni jakie sa warunki podlaczenia 3 faz do mieszkania, bo jesli mieszkanie z rynku wtornego to na 90% nie masz takiej instalacji podciągnietej (pewnie bedziesz z jakiejś skrzynki piętrowe ciagnac, albo co najgorsze z dołu z glownej), spoldzielnia moze tez przymierzac sie do wymiany wlz (wewnętrznych linii zasilających) i wtedy podpiecie byloby mniej kłopotliwe

czyli najpierw spoldzielnia, ona wskaze czy jest możliwość i okresli warunki, potem dostawca pradu,
  • Odpowiedz
@odishewo: @jarzyn123: @Skylake: @kozi966: @Mirkomil:

Dzięki za wskazówki.

Napisałem maila do spółdzielni. Jutro jeszcze postaram się dodzwonić bo dziś pracowali tylko do 14 :- )
Wiem, że warunki podłączenia do trójfazy dyktuje tutaj Tauron, ale faktycznie, spółdzielnia jako właściciel budynku może też mieć sporo do powiedzenia w tej kwestii.
Mieszkanie jest z rynku, wtórnego, blok, wielka płyta, lata 80.
Instalacja nie wiem kiedy była robiona, jeśli coś
  • Odpowiedz
Napisałem maila do spółdzielni. Jutro jeszcze postaram się dodzwonić bo dziś pracowali tylko do 14 :- )

Wiem, że warunki podłączenia do trójfazy dyktuje tutaj Tauron, ale faktycznie, spółdzielnia jako właściciel budynku może też mieć sporo do powiedzenia w tej kwestii.


@rastaffan: nie rozpędzaj się, rola Taurona kończy się w złączu budynku
później jest zarządca budynku z jego WLZ (do którego pewnie nie pozwoli się wpiąć) czyli czeka budowa własnego indywidualnego
  • Odpowiedz
@rastaffan: Jeżeli z 10 lat temu było robione "coś", to w ciemno możesz założyć, że lepiej wymienić teraz instalację, niż obudzić się po pomalowaniu ścian. Jak wsadzisz teraz ze 3-4 tysiące, to za 10-15 lat nie będziesz miał problemu jak coś "dojdzie". Zakładaj z góry, że możesz mieć odbiorniki jak indukcja. Instalację rób jak pod 3 fazy, nawet jak obecnie masz jedną. Raz to położysz i "w razie" co masz.
  • Odpowiedz
Jeżeli z 10 lat temu było robione "coś", to w ciemno możesz założyć, że lepiej wymienić teraz instalację


@kozi966: absurdalna teoria. Jeśli OP nie wie co było robione to czemu Ty zakładasz że trzeba wymieniać instalację?

@rastaffan: zaproś elektryka, za stówkę czy dwie powie Ci co masz i co możesz zrobić jeśli jest lipa, możliwe że masz jeszcze w ścianach aluminium, sprawdz w 2-3 gniazdkach przewody i będzie jasne. Jak
  • Odpowiedz
@kozi966: absurdalna teoria. Jeśli OP nie wie co było robione to czemu Ty zakładasz że trzeba wymieniać instalację?


@morghul: To proste, lepiej założyć gorszą sytuację i odłożyć pieniądze, niż być optymistą i liczyć na szczęście. Z resztą ponad 10 letnia instalacja w obliczy remontu, co to są za pieniądze w całej skali?
  • Odpowiedz
@morghul: Bezpostawnie to wydasz pieniądze na sprawdzenie instalacji.
Bo co? Przyjedzie elektryk i na oko powie "Panie jest OK"? Wizyta + pomiary to wydanie kasy (i nie zamknie się zapewne w 200zł).
Skoro instalacja ma minimum 10 lat (i to też nie wiadomo), to już nówka sztuka nie jest (a instalacje projektuje się średnio na 25-30 lat, gdzie potem przeżywają z 50). Skoro autor i tak chce dorobić gniazda i inne
  • Odpowiedz
@morghul: Autor chce cytuję: "wymienić w kuchni i łazience instalację na nową". Czyli w wielkiej płycie najgorsze pomieszczenia. Jaki jest tutaj sens oszczędzania na powiedzmy dwóch pokojach?
Więc skoro i tak chce to zrobić, to po co wydawać pieniądze na elektryka który ma tylko przyjść sprawdzić? nie ma to najmniejszego sensu.
Więc proszę przestań wymyślać i nie strzęp już klawiatury. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz