Wpis z mikrobloga

Mireczki, potrzebuję zrobić koledze stronę dla jego firmy jako prezent, bo jego aktualna strona woła o pomstę do nieba. Dawno nie tworzyłem w HTML i CSS, ale tego się raczej nie zapomina jak jazdy na rowerze :)

Mimo wszystko wypadłem z obiegu i nie wiem z jakich narzędzi teraz się korzysta. Wcześniej sam robiłem template, ciąłem PSD i pisałem HTML. Teraz nie mam dużo czasu i raczej bym wolał skorzystać z dodatkowych pomocy typu gotowy template (może być płatny) lub zlepek z kilku darmowych templatów. Strona ma być przede wszystkim dostosowana do urządzeń mobilnych.

Słyszałem o Wordpressie, Elementorze, Wix. Coś konkretnego polecacie? Domyślam się, że jest dużo różnych narzędzi, które byście polecili. Ewentualnie jaki edytor? Visual Studio, IntelliJ? Poprzednio korzystałem z Dreamweaver.

#webdev #programowanie #wordpress
  • 17
Zależy od potrzeb. Sprawdź, czy jakieś gotowe wodpressy, czy inne CMSy spełniają Twoje wymagania.
Jeśli nie musi to być CMS i potrzebujesz coś prostszego (strona wizytówka, która ma wyglądać, ale nie musi mieć dynamicznej zawartości) to w czystym html, css + jakiś boostrap (możesz też korzystać z bootstrapowych templatek).
@soobok: Darmowy szablon HTML, jeśli treść ma pozostać bez zmian w przyszłości, CMS (np. Wordpress, jeśli kolega miałby sobie potem coś tam dodawać i uaktualniać). Tylko się nie chwalcie zbytnio, ani Ty, ani kolega, że to za darmo zrobione, bo przyjdzie US i uzna, że to wzbogacenie, od którego się należy podatek. Albo ZUS - skoro wykonałeś pracę dla firmy...
Dzięki za pomoc. Teraz już wiem, w którą stronę uderzać. CMS nie jest potrzebny więc skorzystam z Wordpressa raczej. Tam można edytować i dodawać różne elementy z innych szablonów? Czy trzeba się kurczowo trzymać jednego?
@soobok: Trochę mylisz pojęcia, CMS to właśnie m.in. Wordpress. Umożliwia w łatwy sposób dodawania/edycję/usuwanie treści. Każdy szablon zawiera jakieś elementy, których nie użyjesz w innych szablonach ale generalnie co byś nie wybrał to nawet okrężną drogą uzyskasz efekt jaki chcesz. Najwyżej będziesz musiał na to poświęcić więcej czasu np. poprzez ręczne dorobienie sobie czegoś w htmlu/cssie jeżeli danego elementy szablon nie będzie zawierać.
@MuchomorSromotnikowy zdajesz sobie sprawe, że tak na prawdę dopiero teraz mi podpowiedzieliscie żeby skorzystać z Wordpressa i nigdy wcześniej nie miałem z nim styczności? Do tego stopnia, że nie rozróżniałem wordpress.com od .org. To skąd mam wiedzieć do czego on tak na prawdę służy jak jeszcze go nie zainstalowałem. Rozumiem, że niektórzy rodzą się z taka wiedza (gratuluję i zazdroszczę Ci).
Mimo wszystko dzięki Ci za info, że jest to CMS.
@soobok: sam kiedyś robiłem stronki tym samym sposobem co opisujesz ale przez lata wiele się zmieniło i jeśli nie aktualizowales wiedzy to będzie ci ciężko; sam widze po sobie. Dlatego odpuściłem i wolałem zapłacić kumplowi co ogarnia żeby zrobił za mnie, niż dłubać i ślęczeć samemu nad czymś z czym nie miałem w ogóle styczności.
@MuchomorSromotnikowy wiem do czego zmierzasz. Ale mimo wszystko lubię wyzwania i chce to potraktować też jako zdobycie jakiegoś doświadczenia. Raczej gównianego, bo z gotowca, ale zawsze coś.

Do sedna. Jeśli nie potrzebuje CMSa, nie muszę instalować WordPressa. W takim wypadku szukam szablonu, ściągam gotowe htmle i cssy, edytuje to pod siebie w jakimś edytorze i wrzucam na serwer. Tak najprościej? Jaki edytor polecacie teraz? Notepad++ czy coś innego?
Tak najprościej? Jaki edytor polecacie teraz? Notepad++ czy coś innego?


@soobok: Ja bym proponował VisualStudio Code, albo ewentualnie sublime test editor. W Notepad++ też da radę, ale według mnie, teraz są lepsze programy.