Wpis z mikrobloga

Ryciny z Ars Memorandi sprzed 500 lat

Swieta, ladna pogoda ale co tam, siedze od jakiegos czasu nad rycinami pochodzacymi z rzadkiej ksiazki o tytule Ars Memorandi, ktorej wydanie z 1502 r. pojawilo sie na aukcji tylko raz w przeciagu 50 lat. Chociaz, slyszalem, ze zaczeto je produkowac w 1470 r. ale niewiele mi o tym wiadomo, procz tego, ze widzialem w siecie kilka ilustracji z takich inkunabulow. Tak mi troche nie dawaly spokoju te poplatane ze soba motywy graficzne zawarte w ilustracjach ksiazki, ktore prowokuja do rozwiklania zagadkowego przeslania. Mnogosc symboli i z pozoru przypadkowosc w ich doborze jest mylna, wszystko jest tutaj jaknajbardziej zasadne i proste do odczytania jesli sie chwile pomysli i pobuszuje gdzie trzeba. Ksiazka zostala stworzona w celu ,,ulzenia pamieci'' dla klerykow i poczatkujacych duchownych aby przyswoili sobie zawartosc kazdej z 4ch Ewangelii. Nie wiem czemu ale domyslam sie dlaczego okultysci przywlaszczyli sobie ta ksiazke do wlasnych celow, twierdzac, ze ma pewne ezoteryczne wlasciwosci.

Udalo mi sie rozszyfrowac kilka z rycin, tutaj przykladowa:
- Odnosi sie bez watpienia do ewangelii sw. Mateusza gdyz symbolem tego ewangelisty jest czlowiek, tutaj, uskrzydolny;
- Nad jego glowa, Chrystus i aniol z cyfra 1.
- Cyfra 1 odnosi sie najwyrazniej do pierwszego rozdz. tej ewangelii , gdzie mowa jest o narodzeniu Chrystusa i ukazaniu sie aniola we snie sw. Jozefowi;
- 3 korony z cyfra 2 na piersi symbolu(czlowieka) sw. Mateusza, przypominaja o poklonie 3ch kroli z rozdzialu 2.
- chrzcielnica z cyfra 3 oznacza chrzest Jezusa;
- Diabel z kamieniami i cyfra 4 wskazuje na kuszenie Jezusa w czwartym rozdziale;
- Ksiega z osmioma lichtarzami i cyfra 5 w prawej rece czlowieka, zwraca uwage na kazanie Jezusa z 8 blogoslwaienstwami;
- Chleb, 2 ptaki i cyfra 6 oznaczaja rpzypowiesc o ptakach, ktore nie oza, nie sieja a zyja.
#rycinanadzis #ciekawostki #bekazkatoli #ksiazki #religia
teflonzpatelnimismakuje - Ryciny z Ars Memorandi sprzed 500 lat

Swieta, ladna pogo...

źródło: comment_Ovyh4Rr3fHW3QYO5KO7UHwW0uIMhoR9d.jpg

Pobierz