Wpis z mikrobloga

Właśnie kończę oglądać debatę Žižek vs. Peterson i naszła mnie taka refleksja: gdyby Karoń znał perfekcyjnie angielski i miał możliwość uczestniczenia w takiej debacie to, jak mawia dzisiaj młodzież, wyjaśniłby obu Panów bez problemu.

#4konserwy #zizek #peterson
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@adam-nowakowski przecież zizek nigdy nie bronił komunizmu. Przecież on był antykomunistycznym dysytentem. Nie odnosił się do krytyki manifestu komunistycznego bo nie było sensu, krytyka pamfletu którym w rzeczywistości jest manifest nie jest niczym trudnym i została wiele razy, nie ma w tym intelektualnie nic ciekawego. Peterson trochę się obnażył przyznając że nie zna pism Żiżka a z Marksa czytał tylko manifest. Więc o czy my mówimy. Gdyby znał myśl Żiżka choć pobieżnie wiedziałby że nikt tu nie będzie bronił dyktatury proletariatu czy zabijania kułaków, a JP najwidoczniej czegoś takiego się spodziewał. Jeśli z tej całej debaty wyniosłeś tylko te krytykę manifestu na poziomie studenta pierwszego roku politologii to też to trochę pokazuje twoje intelektualne nieokrzesanie.

To nigdy nie miała być i nie była debata komunizm vs kapitalizm, ta dyskusja jest właściwie nieaktualna od co najmniej pół wieku. Nikt nie będzie udowadniał że centralne planowanie w typie sowieckim jest wydajniejsze niż gospodarka wolnorynkowa.

Anegdota nt Polski nie była obroną komunizmu jako ustroju ekonomicznego, tylko zniuansowaniem argumentu Petersona że szczęście zasadniczo jest efektem pewnego poziomu bogactwa.
  • Odpowiedz
@marcelus:
Ogółem chciałbym nadmienić, Żiżek bazuje na filozofie z 18 wieku, ale jak to Hegel w historii filozofii nie napisał, myśl filozoficzna nie broni się tym, że powstała później.

@adam-nowakowski: Nie wiem co za bzdury wyprowadzasz. Gender konsekwencją marksizmu? Ogółem nie, Marks, (nie pamiętam już gdzie) pisał o możliwym niszczącym działaniu globalizacji-burżuazji, wymierzonym w państwowość, rodzinę i płciowość. Tak naprawdę gdyby dać typowemu polskiemu liberałowi fragment kapitału to
  • Odpowiedz
@hiplit2137 chodziło mi o oczywiście o aktualność myśli, a nie jej wiek mierzony w latach, heglizm jest mimo wszystko bardziej aktualny niż pezedoswieceniowy organicyzm, nie wspominając Marksa. Ale też nie przeceniajmy ich wpływu na Żiżka on ich po prostu traktuje jako użyteczne narzędzia, przydatny sposób myślenia
  • Odpowiedz
@marcelus: myślę, że na Żiżka- Hegel wpłynął potężnie. Zresztą wszystko czego się Żiżek tknie ma sporo powiązań z drugim. Umniejszę Żiżkowi, ale w jego filozofii, jest bardziej narzędziem przez którego przemawia Marks, Lacan i Hegel, aniżeli On przez nich. Być może, inaczej to wygląda w jego książkach z drugiej dekady xxi w., ale dotychczas mam wrażenie, że on jest bardziej, medialnym interpretatorem niż filozofem w skali Hegla np.
  • Odpowiedz