Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@abfinance mam pytanie.

Zastanawiam się nad wyborem 3 filaru. Jestem jeszcze młody i mam czas zacząć oszczędzanie. Trochę czytałem ale dalej nie wiem, jaki 3 filar był by dla mnie odpowiedni. Doradzisz cos/opiszesz w skrócie? Może polecisz jakieś konkretne konto ile/ikze i dlaczego?

Also, co w przypadku ostatnich doniesień o #ofe, jeżeli nie mam żadnego 3 filaru? Opcja domyślna miało być przeniesienie funduszu na #ike.
#ike #ikze #3filar
  • 12
@Unik4t: nie znam sie ale drobna rada:
jak juz chcesz oszczedzac to nic panstwowego - za kilka lat znow cos ukradna zeby dziure zalatac :P
kiedys myslalem o akcjach ale ladnie mnie jakis mirek naprostowal:
zadne spolki w ktorych duze udzialy ma skarb panstwa bo kaze tym spolkom ratowac "rozne galezie przemyslu" i kasy nie zobaczysz (prorok jakis czy co?)
tak ze swoje pieniadze trzymac jaknajdalej od tego co panstwowe (chyba
@Unik4t: Jeżeli masz kredyt na mieszkanie to wolne środki przeznaczaj ma spłatę tego kredytu. To "lokata" na najlepszy procent jaki możesz otrzymać od banku. Im wcześniej w okresie kredytowania nadpłacasz tym lepiej. Jak nie masz zadłużenia to może warto się zainteresować obligacjami.
ja wiem, że półtora roku temu ale cholera jasna :) właśnie kazali im budować szpitale.

prorok jakiś czy co x2


@gos4k: nie wiem jakim cudem zes to odkopal :P ale nie zaden prorok. Po prostu jacys madrzejsi tak napisali a ja przeczytalem i postanowilem sie podzielic wiedza. Jak widac wiedzieli co pisza :)

Wiadomo ze co do zasady to internet to szambo-ale nawet w szambie mozna znalezc pierscionek z diamentem. Inna
planuję #ikze i odkopałem czytając tag :)


@gos4k: Ze mnie zaden ekspert wiec na to co pisze patrz z przymrozeniem oka. Tak na szybko znalazlem - nie oceniam i nie wiem czy to prawda https://blog.opiekuninwestora.pl/ike-ikze/

Niemniej takie osobiste pytanie (no bo skoro planujesz to pewno poczytales): w czym to jest lepsze od odkladania/inwestowania tej kasy co chcesz tam przeznaczyc? Pytam powaznie a nie ze sie nabijam
@gorzki99:
Głównym powodem jest chęć zmniejszenia kwoty wynikającej z 32% opodatkowania a tego nie daje mi inwestowanie już posiadanych środków.
Druga sprawa - muszę oszczędzać na emeryturę. Jestem jeszcze bardzo młody ale czym szybciej tym według mnie lepiej, nie chcę stać się na starość finansowym obciążeniem dla dzieciaków jeżeli będę je miał.
Trzecia sprawa - dopiero uczę się na grać na giełdzie, chcę mieć dwa portfele. Pierwszy ofensywny a drugi to
Głównym powodem jest chęć zmniejszenia kwoty wynikającej z 32% opodatkowania a tego nie daje mi inwestowanie już posiadanych środków.


@gos4k: no to jest fakt

Druga sprawa - muszę oszczędzać na emeryturę.


Jak i to jest faktem (chociaz teoretycznie to nie musisz bo po to teraz placisz zebys potem mial - ale to batustan i wszyscy wiemy ze z tych skladek bedziesz mial nic-czyli jestes "na legalu okradany")

Jestem jeszcze bardzo młody