Wpis z mikrobloga

Sodomita czy cudzoloznik z Piesni XV Boskiej Komedii.

Niejednokrotnie zastanawialem sie, dlaczego Dante w zaprojektowanym przez siebie Sanktuarium piekielnym, tak niesprawiedliwie usystematyzowal niektorych wielkich owczesnego swiata, spychajac ich na najnizsze kregi piekielnego bezholowia.

Obok kilku interesujacych zdegradowanych przez wloskiego poete osobistosci, moja uwage przykula postac Brunetto Latini.
Jeden z nauczycieli i osob bardzo bliskich sercu Dantego. Dante podobno wrecz kochal swego ,,mistrza'' za zycia. Pozostaje zagadkowym, dlaczego w swoim utworze Dante ,,stracil'' swego mistrza do trzeciego jaru ognistego, umieszczonego w 7 Kregu piekielnym, zrownujac go z sodomitami i cudzoloznikami.
Zeby tego bylo malo, Brunetto chociaz traktowany przez Dantego z duzym patosem i szacunkiem, to jednak przebywajac wsrod sodomitow w kolejnej czesci trzeciego rejonu siodmego kręgu, musi zmagac sie z wiekuista kara polegajaca na bieganiu bez wytchnienia pod strugami ognistego deszczu (nawiązanie do biblijnego obrazu Sodomy i Gomory). Zadne jednak zrodlo historyczne nie wspomina o Brunetta skłonnosciach homoseksualnych badz grzechu cudzolostwa ktore mialyby uzasadniac jego obecnosc w piekle w ogole.
Sa tylko dwa powody dla ktorych Dante mogl umiescic swego mistrza, w otchlani piekielnej, pierwszym z nich jest pisanie po francusku zamiast po wlosku w jednym ze swoich dziel. Drugi powod to, chec podkreslenia, ze nawet tak wielcy i zasluzeni dla spoleczenstwa ludzie jak Latini, moga trafic do piekla za swoje prywatne nikomu nieznane przewinienia/grzechy.

Po lewej: rycina autorstwa Dora, Dante, Wirgil i Latini.
po prawej: traktat z komentarzem do Boskiej Komedii autorstwa Guido da Pisa, liczacy prawie 700 lat, z ilustracja przedstawiajaca Dantego i Wirgila dyskutujacego z Latinim, nieco dalej grupa sodomitow.

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #rycinanadzis #historia #ksiazki #rycinanadzis #bekazkatoli
teflonzpatelnimismakuje - Sodomita czy cudzoloznik z Piesni XV Boskiej Komedii.

Ni...

źródło: comment_FckEhu64rtBb8MpwwAuK4LUlV2yrOsrV.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@teflon_z_patelni_mi_smakuje: już wcześniej widziałem twoje wpisy o Dantem i jestem ciekawy w jaki sposób nachodzą Cię tego typu refleksje - na przykład ten nauczyciel. Jak napotkasz jakieś nazwisko to wklepujesz je do neta i chcesz o tej osobie się wszystko dowiedzieć, a w szczególności co taką osobą łączyło z Dantem lub dlaczego się nią zainteresował, czy może korzystasz z jakiś analiz ?
  • Odpowiedz