Wpis z mikrobloga

Tak a'propos dyskusji u @Anks ( http://www.wykop.pl/wpis/3817097/uwaga-tak-to-moje-nogi-na-avku-wygladam-tak-pokaan/ ) - wiecie, że prawo autorskie dzieli się na zbywalne prawa majątkowe i niezbywalne prawa niemajątkowe? Do tych drugich należy prawo do integralności dzieła - więc teoretycznie (niezależnie od wszelkich regulaminów) przy przeróbkach zdjęć bez zgody autora autor może się domagać rekompensaty. Co ciekawe jako że są to prawa niemajątkowe, rekompensata nie może być materialna. Nikon miał o tym kiedyś fajny wykład, nie wiem, czy jest dostępny online.

#tagujetogowno #fotografia #prawo
  • 54
@zacietrzewiony: Na wykopie jest moderacja, w związku z czym, jeśli na wezwanie usunięcia naruszeń wykop nie zareaguje, również ponosi odpowiedzialność za te naruszenia (procedura notice and takedown). W tym przypadku autor, którego prawa autorskie są naruszane, może żądać rekompensaty na podstawie art. 79 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zarówno od bezpośrednio naruszającego, jak również administratora serwisu (zdecydowanie prostsze, biorąc pod uwagę jawność danych rejestrowych). W sytuacji, gdy dochodzi się
@Anks: No dobra. W takim razie kto ma te naruszenia weryfikować? Załóżmy, 100 osób przerabia Twoje zdjęcie i Ty się z tym nie zgadzasz, żądasz rekompensaty. Moderatorzy nie usuwają treści, bo nie naruszają regulaminu, a użytkownicy zarejestrowali się nie podając danych osobowych oraz używając maili spamowych. Czyli w takim przypadku pozywasz administratorów/moderatorów za to, że nie usunęli treści, a oni tylko przestrzegają swój regulamin?

Załóżmy jeszcze jedną rzecz: Twoje zdjęcie pojawia
@maciek_gi: kasa, bejbe

@zacietrzewiony: Nie naruszają regulaminu, ale naruszają prawo. Regulamin serwisu musi być zgodny z obowiązującym prawem, który obowiązuje serwis i jego użytkowników tak samo.

Każdy serwis ma swojego właściciela, którego dane są jawne. W przypadku polskich administratorów domen/hostingu nie powinno być problemu z wyciągnięciem takich danych, w przypadku zagranicznych to już zależy od kraju.
@zacietrzewiony: przy okazji cytat z regulaminu:

Treści tworzone przez Użytkownika powinny być zredagowane w czytelny sposób, nie mieć charakteru reklamowego i nie mogą naruszać obowiązujących przepisów prawa, zasad współżycia społecznego, dobrych obyczajów (w tym dobrych praktyk) oraz praw osób trzecich, w szczególności nie mogą zawierać:

(...)

treści naruszających dobra osobiste lub prawa autorskie osób trzecich,

(...)
@zacietrzewiony: naprawdę nie odróżniasz próby kasowania zdjęć satelitarnych/domu od naruszania cudzych praw autorskich? Do pierwszego nie ma podstaw prawnych, do drugiego są - włącznie z cennikami wysokości odszkodowań
@Anks: O, nawet znalazłem - widzę że zpaf tkwi mentalnie gdzieś na przełomie wieków. Chyba że nie ten cennik znalazłem. Mimo to, nie wiem ile zażądasz za przerobione zdjęcie. Zdradzisz mi tę tajemnicę?