Wpis z mikrobloga

Jalan Rasuna Said to jedna z głównych ulic Dżakarty, znajdująca się w ścisłym centrum miasta, jest jedną z najdroższych i najbardziej ekskluzywnych ulic w stolicy Indonezji. Tu swoje siedziby na kilka Indonezyjskich ministerstw, urzędów oraz ambasad. 1.5 kilometra od miejsca gdzie wykonałem to zdjęcie znajduje się ambasada Polski, która sąsiaduje z ambasadami Indii i Singapuru.

Po prawej stronie widać budowane właśnie MRT - odpowiednik metra, które zamiast w tunelach będzie jeździć po torach umieszczonych nad ziemią. Identyczny system działa w Singapurze i to na tym mieście wzoruje się Dżakarta.

Nieco po prawej znajduje się centrum handlowe Plaza Festival (nie widać go na zdjęciu). Centrum dość nietypowe, bo wewnątrz są tylko i wyłącznie restauracje. Codziennie między godziną 12 a 13 wszystkie restauracje są zapchane indonezyjskimi urzędnikami w mundurach którzy przychodzą tam na obiady. Kto powiedział, że tutejszym urzędnikom żyje się źle, skoro stać ich na codzienne wizyty w restauracjach?

#azja #indonezja #dzakarta #ciekawostki #sennajawie <--- mój tag o życiu w Indonezji
w.....a - Jalan Rasuna Said to jedna z głównych ulic Dżakarty, znajdująca się w ścisł...

źródło: comment_OXgHP5XFsmpUuzfbawqEyOOmPEp46leS.jpg

Pobierz
  • 44
  • Odpowiedz
tylko w krajach typu Polska zjedzenie na miescie jest symbolem wysokiego statusu spolecznego. W normalnych krajach jedzenie nie stanowi wyzwania dla budzetu


@50dzielonena5: W Indonezji działają uliczne bary gdzie można zjeść za równowartość 2-3 złotych i restauracje gdzie można wydać 20-30 złotych za obiad. W centrum handlowym o którym pisałem wyżej są same knajpy z wyższej półki, dlatego mnie zaskoczyło, że zwykłych urzędników stać za wydawanie trzech dych dziennie na obiad,
  • Odpowiedz
Taki trzeci swiat to ja rozumiem i podziwiam


@jaktrwogatonawykop: Nie nazwałbym Indonezji krajem trzeciego świata. Może Papua czy Borneo to faktycznie dzicz, ale Jawa i Dżakarta są naprawdę dobrze rozwinięte. Koszty życia w Dżakarcie są porównywalne do kosztów życia w Warszawie, Dżakarta jest 10-tym miastem na świecie pod względem ilości wieżowców, w liceach w stolicy Indonezji przerabia się materiał który w Polsce jest na uczelniach (całki, macierze i liczenie granic to
  • Odpowiedz
takie miasta jak Dżakarta to idealny przykład na potwierdzenie tego, że twierdzenie Lewisa-Mogridge’a działa w praktyce


@BrowserStack: W Dżakarcie i miastach przyległych mieszka ponad 25 milionów ludzi, to 3/4 populacji Polski. Nieważne ile pasów drogowych by zbudowali to zawsze będą korki. Dlatego inwestują w to MRT i podnoszą opłaty za wjazd autostradą do miasta co ma zniechęcić do używania samochodów, a jazdy komunikacją miejską.
  • Odpowiedz
@wyindywidualizowanyentuzjasta: Dokładnie to napisałem, twierdzenie Lewisa-Mogridge’a . Nie ważne ile pasów, i tak zawsze będą korki. Szanghaj jest większy, ale inwestycje w komunikację miejską przynoszą rezultaty i korki są znacznie mniejsze niż w stolicy Indonezji. Tokio to już w ogóle genialny przykład miasta molocha ze sprawną komunikacją.
  • Odpowiedz