Wpis z mikrobloga

@IgorK: Chodziło mi o wprowadzenie do Kodeksu karnego artykułów 37a i 37b, które znacznie poszerzyły możliwości sądów do orzekania kar o charakterze wolnościowym. W przypadku prowincjonalnych sądów rejonowych prawie nie zdarzają się kary pozbawienia wolności (czy to w zawiasach czy bez).
  • Odpowiedz
  • 1
@pawelgpkaminski 37a k.k. to akurat żadna nowość - lekko zmodyfikowany dawny (i powszechnie stosowany) 58 par. 3 k.k. (w sprawie opa miałby zastosowanie i bez tej modyfikacji). A 37b k.k. w "moich" prowincjonalnych sądach nieszczególnie się przyjęło - zdarza się bardzo sporadycznie.
  • Odpowiedz
@IgorK: Nowość o tyle, że daje takie możliwości przy przestępstwach zagrożonych karą do 8 lat, czyli całą gamę oszustw. Po majowej nowelizacji prawdopodobnie będzie tych kar wolnościowych jeszcze więcej.
37b zdarza się rzadziej, bo i kary pozbawienia wolności w takim wymiarze, ktory by uzasadniał jego stosowanie zdarza się rzadziej. Aczkolwiek jeśli do tego dochodzi, to ten przepis się stosuje, a skazani masowo wnoszą o wykonywanie pozbawienia wolności w ramach aresztu domowego
  • Odpowiedz
Nowość o tyle, że daje takie możliwości przy przestępstwach zagrożonych karą do 8 lat, czyli całą gamę oszustw. Po majowej nowelizacji prawdopodobnie będzie tych kar wolnościowych jeszcze więcej.


@pawelgpkaminski: z jednej strony oczywiście masz rację. Z drugiej strony jednak ostatnio znacznie ograniczono możliwość warunkowego zawieszenia kary pozbawienia wolności (moim zdaniem słusznie). Więc w ogólnym rozrachunku wychodzi "na remis" ;-) Faktem jednak jest, że obecny k.k. już w swoim pierwotnym brzmieniu kładł
  • Odpowiedz