Wpis z mikrobloga

@xandra:Troche mi głupio ale nie mogę znaleść żadnej warowni w Miedzianej Górze.
@Bjorn_Skurvensen: Jeśli chodzi o Łódź, Kielce i Miasto Świętej Wieży to sobie poradzę ze szukaniem atrakcji. chodzi mi głownie o miejsca w trójkącie pomiędzy tymi miejscowościami.
@atomicautism: @ksndr: @Just_Doesnt_Know: Bardzo dziękuje posprawdzam sobie te miejsca.
@graf_zero: Generalnie wybieram się w te rejony na majówkę. Także kilka dni mam.
@Rzeznik124: W Janowie, za Olsztynem, jeśli masz chwilę zjedz sobie do Złotego Potoku. Co tam jest? Ano pozostałości średniowiecznego grodu, ruiny strażnicy, jaskinie, najstarsza w Europie pstrągarnia, genialne rybki (akurat na przerwę!), park i Pałac Raczyńskich, do tego źródełka mineralne, brama Twardowskiego, Diabelskie Mosty i inne skałki :)
Tak na marginesie dodam że w pobliżu Częstochowy oprócz sławnego Olsztyna warto jeszcze zobaczyć Mstów. Dla miłośników natury są tu piękne zakola warty, punkty widokowe a dla miłośników zabytków i architektury to kościół we Mstowie jest starszy od Jasnej Góry i nie wiem czy nie jest lepiej zdobiony niż klasztor.
@Rzeznik124: w okolicach Kielc polecam skansen Tokarnia na cały dzień. Później zamki mirów i bobolice ze spacerem między nimi. Inny dzień to obiad w złotym potoku (pstrąg), można pospacerować po lasach (np. Ścieżka w lesie od ruin zamku ostreznik) a później zamek w Olsztynie no i Częstochowa (jasna Góra i parki dookoła)
@Rzeznik124
Rezerwat Przyrody Krzemionki Opatowskie (świetny skansen archeologiczny z podziemną trasą w prehistorycznych kopalniach krzemienia).
Oceanika w miejscowości Chrusty obok wioski z dębem Bartek (nowocześnie urządzone akwarium, chyba jedyne w tej części kraju).
W sąsiedniej miejscowości jest Rezerwat przyrody Zachełmie (w starym kamieniołomie znajdują się tropy Tetrapoda Ichthyostega, najstarszego czworonożnego zwierzęcia jakie chodziło po lądzie. Dodatkowo w północnej ścianie można zebrać ładne kamyczki z hematytem czy barytem).
W pobliżu jest jeszcze Bodzentyn,