Wpis z mikrobloga

BREAKING NEWS / ŁAMIĄCA WIADOMOŚĆ / ЖАҢАЛЫҚТАР

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, wielki chan środkowoazjatyckich stepów, poinformował o swoim odejściu ze stanowiska.

Nazarbajew, któremu parlament przyznał oficjalne miano "lidera narodu", rządził Kazachstanem przez trzy dekady, od momentu rozpadu Związku Radzieckiego. Nikt nie spodziewał się jego nagłego odejścia - teorie spiskowe mnożą się teraz jak stepowe króliki.

Obowiązki głowy państwa przejął były premier Kasym-Żomart Tokajew. Co jednak stanie się z pomnikami, ulicami, muzeami, lotniskiem i uniwersytetem imienia Nazarbajewa? Kazachstan czeka polityczno-mentalne trzęsienie ziemi.

(Tym ciekawiej będzie mi opowiedzieć o kulcie odchodzącego prezydenta Kazachstanu. Spotkanie, poświęcone temu tematowi, a zatytułowane "Kult wielkiego Chana? Jak Kazachstan czci swojego prezydenta" ogłosiliśmy dokładnie... wczoraj wieczorem. Serdecznie zapraszam poznaniaków i gości stolicy Wielkopolski). #poznan

Na zdjęciu malowidło z Muzeum Pierwszego Prezydenta (!) w Temirtau. Pod błogosławiącym narodowi Nazarbajewem widać makietę Astany, nowej stolicy kraju wzniesionej według pomysłu prezydenta (pisałem o tym tutaj).

#podrozefilipa -> mój tag

#polityka #kazachstan #ciekawostki #podroze #geopolityka
Pobierz
źródło: comment_AIvaPYo1qrVp3axAhfKkWdSTLvQ5CqPZ.jpg
  • 5
Co jednak stanie się z pomnikami, ulicami, muzeami, lotniskiem i uniwersytetem imienia Nazarbajewa? Kazachstan czeka polityczno-mentalne trzęsienie ziemi.


@ff_91: Myślę, że jakieś zmiany w tej kwestii dopiero po śmierci prezydenta - tak, jak to miało miejsce w Turkmenistanie.
@ff_91: Ale bym sobie wrócił do Astany, takiej kazachskiej :(

Szykuje się bardzo fajne wydarzenie, generalnie mało jest o Kazachstanie/Kirgistanie itd w Polsce, a tym bardziej w Poznaniu, więc cieszy niezmiernie ( ͡ ͜ʖ ͡)
@plackojad: Turkmenistan to trochę inna sytuacja, bo tam kadencję przerwała nagła śmierć Turkmenbaszy. Poza tym ustrój przez niego stworzony podchodził już prawie pod totalitaryzm (państwo zamknięte), a w Kazachstanie mamy światły autorytaryzm nastawiony na reformy i współpracę z innymi częściami świata.