Wpis z mikrobloga

Oto, co #cnn pisze o przyczynach ataków z użyciem kwasu:

The obvious question: Why


The obvious question is also one of the hardest to answer. Why is this happening at such a rate? There's no firm explanation, but police say the attacks can be easy to carry out because the supplies are easy to buy and can be carried around in a virtually undetectable manner, like in a water bottle.


Simon Laurence, chief superintendent for the Hackney borough in London, told CNN there's no onus on retailers to restrict or questions sales of such chemicals.


"It's drain cleaner, oven cleaner, ammonia -- different types of household products which can be bought," he said. "My plea is to sellers to have moral responsibility, social responsibility, to ask the questions."


https://edition.cnn.com/2017/07/14/europe/acid-attacks-london-numbers-trnd/

#statystyka #londyn #uk #europa #przestepczosc #lewackalogika
Piekarz123 - Oto, co #CNN pisze o przyczynach ataków z użyciem kwasu:

 The obvious ...

źródło: comment_h86CYBcQBTzXcTzqngoizxbLSDI8ugU6.jpg

Pobierz
  • 5
co dokładnie jest nie tak w odpowiedzi na pytanie czemu ilość przypadków wzrosła? Wzrosła bo łatwo kupić substancje żrące i je nosić bez podejrzeń.

@tptak: To wcześniej trudniej było kupić Domestosa?
@ibilon: może coś źle zrozumiałem, ale odniosłem wrażenie że to było pytanie o wybór narzędzia, nie o przyczynę ataku.

Co do samych przyczyn, ostatnio spotkałem z sugestią, że napastnicy pochodzą zazwyczaj z rodzin dysfunkcyjnych, coś w stylu patola rodzi patolę.